V úvode sa venovali vzniku, dôvodom vyhlásenia národného parku a jeho súčasnosti, ktorý je nielen národným parkom, ale v rámci celoeurópskej siete chránených území NATURA 2000 aj územím európskeho významu a chráneným vtáčím územím s rovnakým názvom ako národný park.
Pre návštevníkov je dôležité pamätať aj na návštevný poriadok chráneného územia, ktoré sa chystajú navštíviť a nezabudli to pripomenúť ani pracovníci Národného parku Malá Fatra. Upozornili, že trasy v úsekoch Vyšné Kamence – Obšívanka – Malé Nocľahy a Medzirozsutce – Veľký Rozsutec – Medziholie sú od 1. marca do 15. júna uzatvorené.
Najzaujímavejšie lokality
K turisticky najnavštevovanejším lokalitám patria Diery, niekedy spomínané aj pod názvom Jánošíkove diery. Ide o trojicu tiesňav – Dolné, Horné a Nové diery. Sú sprístupnené rebríkmi a lávkami, z ktorých môžu návštevníci obdivovať bohatstvo kveteny, množstvo menších i väčších vodopádov a obrie hrnce, ktoré vymodeloval Dierový potok.
Najvyšší vodopád Malej Fatry však neuvidíte v Dierach, ale v závere Šútovskej doliny, na južnej strane pohoria. Je to 38 metrov vysoký Šútovský vodopád, ktorý napájajú vyššie položené Mojžišove pramene. Najvyšším vrchom je s 1709 m n. m. Veľký Kriváň, ktorý sa po daždi rád pred turistami zahalí do hmlistého oparu.
História na návštevníkov chráneného územia dýchne pri zostupe z vrcholu Suchý dolu Hradskou dolinou. Lesné porasty tu strážia zrúcaninu Starého hradu, ktorý sám bol v minulosti strážcom považskej cesty. Ďalší hrad čaká na druhej strane Váhu – hrad Strečno, z ktorého je v letnom období úžasný výhľad na plte plaviace sa Strečnianskym priesmykom. Zo Strečna je to len na skok do Varína, kde sídli Správa Národného parku Malá Fatra a Škola ochrany prírody.
Škola ochrany prírody
Ponúka množstvo environmentálnych programov a aktivít pre materské a základné školy, v ktorých sa zameriava na problematiku ochrany prírody, či už ide o vodu, mokrade, odpady, život zvierat, chránené rastliny, dreviny, lesy, alebo klimatické zmeny. Podobne, ako pri aktivitách školy ochrany prírody, ani pri predstavovaní živočíchov Malej Fatry vo Vlastivednom múzeu nechýbali odliatky stôp, získané priamo v teréne. Najkrajší zástupcovia rastlinnej ríše boli predstavení farebnými fotografiami.
Na záver si účastníci piatkovej prednášky na vlastnej koži, ale lepšie by bolo povedať na vlastných ušiach, vyskúšali jednu z aktivít Školy ochrany prírody – zvukové pexeso, počas ktorej mali pomocou malej hrkálky nájsť svoj rovnako znejúci náprotivok. Radosť z nájdenia sa bola nefalšovaná a my len dúfame, že podobnú radosť prinesú zúčastneným aj potulky Malou Fatrou.
Autor: ERIKA KRUŽLIAKOVÁ, PETRONELA RÁGULOVÁ