Najvyššie ocenenia v rezorte školstva prevzali pri príležitosti Dňa učiteľov z rúk ministra školstva 66 pedagógovia. Medzi nimi boli aj učitelia z nášho regiónu.
POVAŽSKÁ BYSTRICA. Povolanie učiteľa patrí k najnáročnejším. Ich prácu ocenil minister školstva Juraj Draxler udelením medailí sv. Gorazda a ďakovných listov
Malú medailu sv. Gorazda si prevzal aj František Hucík z Nosíc, ktorý najdlhšiu časť svojho pedagogického života prežil v Malých Ledniciach, za celoživotnú pedagogickú a riadiacu prácu a za podporu kultúry v odľahlých horských osadách a na slovenskom vidieku.
Chcel byť misionárom
František Hucík sa narodil v Brezovici na Orave 12. 1. 1933 ako jeden z ôsmich súrodencov. Chcel spoznať svet a zároveň šíriť dobro, a preto sa rozhodol pre cestu misionára. V septembri 1945 začal študovať v kláštornej škole v Podolínci. O rok neskôr ho vybrali do cirkevného gymnázia v Rožňave.
V roku 1950, po proticirkevných opatreniach novej moci a rozpustení gymnázia, sa musel vrátiť domov. Po viacerých peripetiách sa mu napokon podarilo dokončiť gymnázium v roku 1953 v Trstenej. Keď sa nemohol stať misionárom v pôvodnom slova zmysle, rozhodol sa, že bude, obrazne povedané, „misionárom detských sŕdc“.
V škole našiel i manželku
Po maturite ho prijali do škol- stva, ale učiť mohol len na tých najodľahlejších miestach. Osada Turkov nad Turzovkou, Korňa, samota Vrch Predmier pri Klokočove, Klubina – tam všade navyše zrekonštruoval schátralé drevené zrubové málotriedky.
V tomto období diaľkovo študoval na vysokej škole, a tiež k nemu ako učiteľku preložili mladú slečnu Antóniu Divinskú, rodáčku z Nosíc. Zobrali sa, vychovali dve deti a ako manželia aj učitelia prežili spolu celý život.
Najdlhšie, vo dvojici, učili od roku 1962 do roku 1984 v málotriedke v Malých Ledniciach. Na dve zmeny tu v jednej triede vyučovali 1. až 4. ročník a František Hucík bol aj riaditeľ školy.
Štvrťstoročie prežili v Malých Ledniciach
„Manželia Hucíkovci priniesli do našej obce skoro na štvrťstoročie doslova novú dimenziu vo vzťahu ku vzdelaniu a kultúre. Treba spomenúť aj to, že s deťmi aj dospelými za 22 rokov nacvičili 25 divadelných hier. Nacvičili aj stovky detských vystúpení k Medzinárodnému dňu žien či iným sviatkom, podieľali sa na činnosti spoločenských organizácií, organizovali pre žiakov nespočetne veľa rôznych súťaží či spoločenských podujatí. Manželský učiteľský pár sa stal doslova jadrom nielen kultúrneho diania v obci,“ povedal Peter Sádecký, predseda Občianskeho združenia Kiapeška Malé Lednice, ktoré Františka Hucíka na ocenenie nominovalo.
Keď v roku 1984 školu v Malých Ledniciach zatvorili, manželia Hucíkovci sa presťahovali do Nosíc, kde si medzitým postavili dom. Učili ešte v málotriedke v susednom Milochove, organizovali divadlo aj tam.
Antónia Hucíková zomrela v roku 2000. Odučila takmer 40 rokov. František Hucík odučil 47 rokov.
„Nepochybne najhlbšiu brázdu v oblasti vzdelávania a kultúry vyorali práve v Malých Lednicach, preto na nich nikdy nezabudneme. Obom patrí naše veľké poďakovanie,“ dodal Sádecký.