Ministerstvo školstva zo svojho rozpočtu vyčlenilo pre rok 2015 prostriedky na dotácie pre prístavbu, výstavbu a rekonštrukcie priestorov pre potreby materských škôl a jedální. Chceli by ich využiť aj v Lysej pod Makytou.Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky z rozpočtu kapitoly ministerstva na rok 2015 vyčlenilo finančné prostriedky na dotáciu na prístavbu, výstavbu a rekonštrukcie priestorov pre potreby materských škôl a zariadení školského stravovania pri týchto materských školách. Finančné prostriedky budú poskytnuté žiadateľom formou dotácie zo štátneho rozpočtu prostredníctvom rozpočtovej kapitoly ministerstva. Celkovo je na tento účel vyčlenených 9, 5 milióna eur. Najnižšia výška dotácie určená na jedného žiadateľa na jednu triedu, vrátane vybavenia, je 15 000 eur a najvyššia 100-tisíc eur. Pri posudzovaní žiadostí o poskytnutie dotácie sa bude prihliadať na aktuálny počet nevybavených žiadostí o prijatie detí do materských škôl.
LYSÁ POD MAKYTOU. Na zasadnutí mestského zastupiteľstva v Lysej pod Makytou sa zaoberali poslanci aj projektom rozšírenia materskej školy. Obec podala žiadosť o poskytnutie dotácie z ministerstva na realizáciu projektu rozšírenia kapacít materskej školy formou nadstavby.
Neuspokoja všetkých
V súčasnosti kapacita materskej školy nepostačuje, nemôžu vyhovieť všetkým žiadostiam rodičov o umiestnenie detí. Projekt v hodnote 99 300 eur rieši nadstavbu materskej školy.
„V súčasnosti máme tri triedy a kapacita je 56 detí. Na prízemí sú dve triedy a na poschodí jedna. Problémom je, že na prízemí sú triedy ako herňa aj ako spálňa, a tak pracovníci musia dennodenne rozkladať ležadlá v týchto dvoch triedach. Na poschodí je samostatná herňa aj spálňa,“ informovala Jana Janíčková z obecného úradu s tým, že by sa po nadstavení odbremenili zamestnanci.
Detí pribúda
Tiež potrebujú vyhovieť viacerým rodičom, pri žiadostiach o umiestnenie detí. „Podľa evidencie obyvateľstva žije v obci 82 detí vo veku 3 až 5 rokov. Viacero navštevuje materské školy v okolitých obciach, lebo u nás sme ich už nemohli prijať. Aj to je dôvod, prečo chceme rozšíriť kapacitu,“ povedala Janíčková. Dodala, že pri súčasnom počte detí nie sú schopní uspokojiť všetkých rodičov, ale v spolupráci s riaditeľkou sa v minulom roku snažili vyhovieť čo najväčšiemu počtu. „Prijímame deti od troch rokov,“ dodala.
Rozšírením kapacity chcú pomôcť hlavne matkám, aby sa mohli bez väčších problémov vrátiť do práce. „V súčasnosti a tiež v regióne nie je veľký výber pracovných príležitostí,“ vysvetlila Janíčková.
Nadstavba a snaha udržať ľudí
Nadstavbou by sa priestor rozšíril o jednu triedu so všetkými potrebnými priestormi súvisiacimi s predprimárnym vzdelávaním. „Ide o komunikačné priestory – schodište a chodbu, šatňu pre deti, WC a umyváreň, príručné sklady, herňu, spálňu. Vďaka nadstavbe by sa nám podarilo docieliť zvýšenie kapacity na 70 detí,“ uviedla Janíčková.
Čo sa týka demografického vývoja, je to v obci, našťastie, lepšie ako v minulých rokoch, a tak nechcú o nových obyvateľov prísť. „Veľa mladých rodín zostáva v našej obci žiť naďalej. Zakladajú si rodiny a aj detí sa nám narodí dosť. Od roku 2009 sa u nás ročne narodí 22 až 25 detí, čo je takmer na dve triedy. Aj v základnej škole pociťujú nárast detí. V súčasnosti máme dve triedy prvákov a od septembra budú opäť dve triedy,“ informovala Janíčková.
O dotáciách
Autor: BERKO