POVAŽSKÁ BYSTRICA. Poslanci rozhodovali na marcovom zasadnutí, či vyhovejú návrhu na doplnenie lokalít do zmien a doplnkov územného plánu číslo štyri. Jednou z nich je aj lokalita v Orlovom, kde rekonštruujú kaštieľ. V diskusii boli dve pripomienky, a to od poslanca Ľubomíra Kuboviča a poslankyne Moniky Bandúrovej.
Ubezpečenie o zachovaní pokojného bývania
Poslanec Ľubomír Kubovič povedal, že bude hlasovať za návrh. Chcel sa však ubezpečiť, že v lokalite nebude dochádzať ku vzniku zariadení diskotékového charakteru, prípadne iných prevádzok, ktoré by rušivým spôsobom ovplyvňovali bývanie.
Pripomenul nepríjemné skúsenosti zo Strojárenskej štvrte s prevádzkou diskoték a iných zábavných zariadení. „Trvalo päť rokov, pokiaľ sa podarilo tento problém v Strojárenskej štvrti vyriešiť. Chcem veriť, že tu nebude k niečomu podobnému dochádzať,“ povedal, okrem iného, Kubovič.
Požiadal pracovníkov mesta, ak by boli náznaky takejto činnosti, aby ich dokázali včas eliminovať.
Chcela vedieť, čo budú stavať
Poslankyňa Monika Bandúrová sa konkrétnejšie zaujímala o výstavbu. „V predmetnej lokalite sa hovorí v súvislosti so zmenou o doplnení funkcie bývania. Ide o doplnenie funkcie v súvislosti s rekonštrukciou alebo sa plánuje aj iná výstavba?“ pýtala sa Bandúrová. Od primátora Karola Janasa dostala odpoveď, že sa plánuje aj iná výstavba. Poslankyňa požiadala ešte konkrétnejšie doplnenie aká. Primátor Janas ju odporučil na inžinierku Danielu Šešovú s tým, že ona má žiadosť, ale odpovie pravdepodobne len z hľadiska územného plánu.
Vysvetlenie inžinierky
„Územie je v súčasnosti určené ako nešpecifikované, verejné nekomerčné zariadenia vo vlastníctve štátu, vyššieho územného celku, obcí a miest. Je to súkromný objekt a bude tu ubytovacie zariadenie, hotel a iné služby. V prípade, že by chcel investor rozšírené doplnkové služby, čo sa týka bývania, má zviazané ruky, a nie je možné kolaudovať. My musíme zmeniť túto funkciu na komerčné zariadenia,“ informovala inžinierka Šešová.
Môžu dávať pripomienky
Inžinierka ešte vysvetlila, ako sa postupuje pri zmenách a doplnkoch a ich schvaľovaní a dala tak odpoveď poslancovi Kubovičovi. „Zmeny a doplnky územného plánu sa prerokovávajú v komisiách, ale my robíme nadštandard, prerokovávame to aj vo výboroch mestských častí. V konečnej fáze sa robí ešte pripomienkové konanie, mesiac je materiál vystavený. Pripomienky sa zosnímajú, a tu by som odpovedala aj pánovi poslancovi Kubovičovi. V prípade, že by sa objavila v regulatívoch od spracovateľa nejaká funkcia príbuzná tým, aké tu spomínal, v rámci pripomienkového konania je možné, aby ktokoľvek dal pripomienku,“ vysvetlila Šešová.
Pripomienku môžu dať občania, organizácie, poslanci, výbory mestskej časti. Tá sa potom vyhodnocuje podľa Šešovej so spracovateľom a vedením mesta. „Na základe vyhodnotenia žiadame krajský úrad o udelenie paragrafu 25, to znamená že rešpektujeme všetky právne predpisy platné na území SR. Až na základe tohto sa vypracuje čistopis, a ten potom schvaľujú poslanci na zastupiteľstve,“ doplnila Šešová.
Ešte žiadosť poslanca
Kubovič požiadal, aby v prípade pripomienkovania bolo VMČ prizvané. Šešová odpovedala, že výbory osobitne pozývajú, ale len malé množstvo prejaví záujem. „Zúčastňovali sa tak tri-štyri výbory,“ konkretizovala Šešová.
Poslanci nakoniec uznesenie odsúhlasili. Žiadateľ zmien a doplnkov bude tieto financovať z vlastných zdrojov.