Sú šťastní a hrdí, keď sa postavia pred mikrofón

V oblastnej súťaži Otvorené srdcia zameranej na prednes poézie a prózy žiakov špeciálnych základných škôl sa vystriedalo opäť veľa recitátorov. Bol to už jej dvadsiaty ročník.

Alexandra Fričová (vľavo) sleduje výkony svojich kamarátov.Alexandra Fričová (vľavo) sleduje výkony svojich kamarátov. (Zdroj: DP)

POVAŽSKÁ BYSTRICA. Deti zo špeciálnych škôl nemajú veľa možností, kde môžu prezentovať svoj talent. Jednou z nich je však súťaž Otvorené srdcia. Deti majú veľkú radosť, ak môžu prezentovať, v čom sú dobré.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Nacvičovať nie je jednoduché

Zuzana Nadhájska zo Spojenej školy internátnej v Považskej Bystrici si už celkom nevedela spomenúť, ako dlho nacvičovala básničku o uzimenej stonožke od Jany Barilovej. Recitáciu si však na javisku užívala. Pri zmienke o ponožkách istej pani stonožky si pomohla aj gestom. Nacvičovala nie len s pani učiteľkou, ale aj doma. Učila sa, ako robiť s hlasom a vyjadriť, čo niekto cíti. Bavilo ju to, ale moderátorkám ani hercom ich profesiu vôbec nezávidí. „Je to dosť ťažké, aj keď zaujímavé. Ja by som radšej chcela byť kuchárka,“ priznala sa. Veľmi rada číta, a tak aj recitácia jej je blízka. „Mám rada hlavne knižky o koňoch,“ prezradila s tým, že prednosť dáva veselým príbehom.

SkryťVypnúť reklamu

Ferko Kamas priznal, že pripraviť sa na súťaž vôbec nebolo ľahké. Dlho to vraj trvalo a dalo mu to zabrať. Určite zaujal nielen prednesom, ale aj hlbokým, chlapským hlasom. „Bolo to ťažké,“ skonštatoval s tým, že nezávidí ľuďom, ktorí sa musia takto živiť. On sa vraj nepripravoval len v škole, ale dosť aj doma s mamou.

Moderovačka musí byť vraj fajn

Mirko Rosina z púchovskej školy si myslí, že až také ťažké to nebolo. Ukážku si vraj vybral sám a páčila sa mu. Učil sa hlavne popoludní a bavilo ho to. Práca moderátorov, hlavne takých, ktorí robia v pesničkových súťažiach, je vraj veľmi fajn. „Musí ich tešiť, keď sa ľuďom páčia,“ povedal Mirko.

Bojovali hlavne s trémou

Mária Ondrušková zo školy v Dubnici nad Váhom priznala, že bola trošku aj tréma. „Aj sa mi triasol hlas a srdce mi strašne búchalo,“ povedala po vystúpení. Vraj je ťažké vystupovať, sústrediť sa na mikrofón a ešte sledovať plnú sálu. Tak potom pridávala a recitovala veľmi rýchlo, aby mala prednes za sebou. „Aj pani učiteľka ma na to upozorňovala pri nácviku stále,“ prezradila. Keby s ňou bola na súťaži, určite by jej naznačila, aby zvoľnila.

SkryťVypnúť reklamu

Básničku od Jany Barillovej mala aj Alexandra Fričová. „Mám rada veselé príbehy. Aj pani učiteľka, ktorá ma pripravovala, je taký veselý človek. Ale vie byť aj prísna, keď hneváme,“ prezradila Saška. Pripravovala sa aj doma. „Viem sa rýchlo naučiť. Doma som potom už len skúšala prednes, aby bol dobrý. To je už ťažšie,“ vysvetlila. Herečkou by veru nechcela byť. Veď hrať na javisku niečo smiešne ak sme smutní, je vraj veľmi náročné. A ešte ak má niekto trému ako ona, musí to byť hrozné. „Ale keď mám veľkú trému, pozerám sa na pani učiteľku a potom to prejde,“ hovorí Saška. Ona dá vraj v živote prednosť niečomu inému, čím tiež bude určite robiť ľuďom radosť a dobrú pohodu. „Chcela by som byť cukrárkou,“ prezrádza.

Opakovaný úspech

V jednej z kategórii sa mimoriadne darilo deťom zo školy v Považskej Bystrici. „Aj minulý rok som vyhral prvé miesto. Predtým som bol tretí. To ma nakoplo, uvidíme, ako to bude teraz,“ povedal Paľko Políček. Nakoniec bol zase prvý. Určite pomohlo, že mu kamaráti zo školy držali silno palce spolu s triednym učiteľom.

SkryťVypnúť reklamu

Ako rybka vo vode

Na javisku sa v roli recitátora cítil ako rybka vo vode Adrián Gažúr zo žilinskej školy.

„Strašne ma baví recitovať. V škole som vyhral prvé miesto,“ skonštatoval tesne po výkone Adrián. Absolútne bravúrne zvládol vo svojej básničke postavu krtice, ktorá nedbala o zdravú výživu, prejedala sa a mala problémy, ale aj ostatných postáv. Intonácia bola výborná. Poslucháč podľa nej veľmi ľahko rozoznával aktérov deja aj obsah, aj keď celkom nevnímal text. „Mal som básničku síce na dva papiere, ale učila sa fajn. Tá krtica bola inak hrozná. Veď aj doktor ju hrešil,“ povedal Adrián s tým, že aj na chodbe časť básničky zarecitoval. Keď sme sa pýtali, či by chcel byť hercom, zareagoval, že veď hrá momentálne divadlo. „O bračekoch, mravčekoch. Herecké povolanie alebo moderátorské je fajn, ale predsa len by som bol radšej kuchár,“ povedal s tým, že keby bola pri varení nuda, bude sebe aj ostatným recitovať. Vo svojej kategórii skončila nakoniec na prvom mieste.

Andrejov záujem o recitáciu je podľa učiteľky, ktorá s ním prišla na súťaž, kolísavý. V poslednom čase ho však táto činnosť dosť chytila. „Keď vidí, že sa to páči a má úspech, veľmi ho to dokáže povzbudiť. Je to herec a ak ho obecenstvo vníma, má reakciu, naozaj exceluje. Máme v škole aj divadielko. Boli na Divadelnom medveďovi v Žiline a aj tam sme mali úspech,“ prezradila Ľubomíra Gajdošíková, ktorá s ním chvíľočku nacvičovala a bola aj na súťaži. Učí ho však momentálne pani učiteľka Katka Halušková.

Zaujímavosť a čo im dáva

Recitačná súťaž Otvorené srdcia má v posledných rokoch aj špecifickú zaujímavosť. Väčšina bežných súťaží podobného typu má problém s účasťou chlapcov. Tu je to inak. Už druhý rok je podľa Dariny Pristachovej konštelácia hviezd taká, že ich majú na súťaži veľký počet. Deti však všeobecne veľmi rady vystupujú. „Rady sa chopia príležitosti. Sú totiž často v spoločnosti odsúvané. Aj pre zlé správanie, za čo nemôžu. Sú šťastné a veľmi hrdé, keď sa im dá možnosť prezentovať sa. Ak vyhrajú, chvália sa s diplomom, knihami, so všetkým,“ hovorí Darina Pristachová za organizátora súťaže, ktorou je Spojená škola internátna v Považskej Bystrici.

V hľadisku sa našli medzi súťažiacimi aj veľmi pozorní diváci, ktorí komentovali uznanlivo dobré výkony svojich kamarátov. „Áno, je to tak, že niektorí majú aj z tohto zážitok. Navzájom sa jeden od druhého učia, hľadajú vzory. Niektorí chodia na súťaž opakovane. Poznáme tie mená. Tí, čo sú prvýkrát, rozhodne od kamarátov veľa pochytia,“ hovorí Pristachová.

Ako dopadli deti z nášho regiónu

I. kategória: B variant 3. miesto – Patrik Vladovič, ŠZŠ Dubnica nad Váhom

II. kategória: praktická škola 2. miesto – František Kamas SŠI Považská Bystrica

III. kategória: 1. – 3. ročník (A variant) poézia, 2. miesto – Zuzana Nadhajská SŠI Považská Bystrica a 3. miesto Miroslav Rosina SŠI Púchov

IV. kategória: 4. – 6. ročník (A variant) poézia: 2. miesto – Sandra Michalíková SŠI Považská Bystrica a 3. miesto – Alexandra Fričová SŠI Považská Bystrica, próza: 2. miesto – Miroslav Lesay ŠZŠ Ilava

V. kategória: 7. – 9. ročník (A variant) poézia: 1. miesto – Pavol Políček, 2. miesto – Nikoleta Rybáriková, Andrej Kohút a 3. miesto Ivana Chúpková (všetko súťažiaci zo SŠI Považská Bystrica).

(DP)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Považská

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 890
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 800
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 5 913
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 402
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 4 218
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 706
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 265
  8. Maratónska kampaň, ktorú nebudeme vidieť, ale budeme o nej počuť 1 867
  1. Zuzana Pelaez: O šialenej slovenskej Veľkej noci a o tých zahraničných, nepornografických.
  2. Milan Srnka: „Škaredý Ovečkin“, legenda kolaborujúca s vojnovým zločincom
  3. Emil Sútor : Čo je sójový lecitín a prečo ho nájdete v čokoláde?
  4. Anton Lisinovič: Recenzia: Setkání se smrtí (kniha)
  5. Martin Eštočák: Zdražie parkovanie v Prešove o 100 %? Návrh, ktorý zatiaľ neprešiel, no občania by mali byť v strehu
  6. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  7. Vladimír Bojničan: Dodatok 2. Ku blogu - Dnes je to už jasné: dogmatické konzervy a klerikáli sa rozhodli rozbiť západnú civilizáciu
  8. Lukáš Čelinák: Regulácia cien potravín: Nástroj k ožobračeniu tých najchudobnejších?
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 104 983
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 71 699
  3. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 46 247
  4. Rado Surovka: Raši dostal padáka 34 513
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 027
  6. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 21 019
  7. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 086
  8. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 572
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  7. Tupou Ceruzou: Medvede
  8. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Zuzana Pelaez: O šialenej slovenskej Veľkej noci a o tých zahraničných, nepornografických.
  2. Milan Srnka: „Škaredý Ovečkin“, legenda kolaborujúca s vojnovým zločincom
  3. Emil Sútor : Čo je sójový lecitín a prečo ho nájdete v čokoláde?
  4. Anton Lisinovič: Recenzia: Setkání se smrtí (kniha)
  5. Martin Eštočák: Zdražie parkovanie v Prešove o 100 %? Návrh, ktorý zatiaľ neprešiel, no občania by mali byť v strehu
  6. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  7. Vladimír Bojničan: Dodatok 2. Ku blogu - Dnes je to už jasné: dogmatické konzervy a klerikáli sa rozhodli rozbiť západnú civilizáciu
  8. Lukáš Čelinák: Regulácia cien potravín: Nástroj k ožobračeniu tých najchudobnejších?
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 104 983
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 71 699
  3. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 46 247
  4. Rado Surovka: Raši dostal padáka 34 513
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 027
  6. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 21 019
  7. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 086
  8. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 572
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  7. Tupou Ceruzou: Medvede
  8. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu