Úprava Podhradského potoka bude najväčšou investičnou akciou v Ilave v tomto roku. Ide o mimorozpočtové zdroje samosprávy. Poslanci dostali na aprílovom zasadnutí informáciu o schválení žiadosti na pridelenie nenávratného finančného príspevku.
ILAVA. Minulý rok v polovici septembra podal Slovenský vodohospodársky podnik po viacerých urgenciách mesta už štvrtýkrát žiadosť na projekt úpravy koryta Podhradského potoka cez európske fondy. Zameraný je na ochranu pred povodňami. Žiadosť je schválená. V meste tak budú realizovať po železnici ďalšiu výstavbu. Dotknutá bude opäť hlavne Sihoť. Primátor Štefan Daško hovorí, že práce sa idú realizovať na poslednú chvíľu, čo môže priniesť problémy. Verí, že ich bude čo najmenej.
Projekt a peniaze
Poslancov na zasadnutí zastupiteľstva informoval o vyhodnotení žiadosti Jiří Slavík, vedúci finančno-majetkového oddelenia mesta. „Ide o projekt zameraný na úpravu Podhradského potoka, na ktorom sa pracuje od roku 2008 zo strany projektantov Slovenského vodohospodárskeho podniku aj mesta. Žiadosť bola schválená a išlo by o realizáciu prvej etapy,“ informoval Slavík. Dodal, že celková oprávnené výdavky sú približne 3,6 milióna eura a z toho asi 3, 4 milióna je príspevok z fondov Európskej únie. Zdôraznil, že ide o projekt realizovaný z mimorozpočtových zdrojov mesta. „Podieľa sa na ňom štát a drvivá väčšina je financovaná z prostriedkov únie. Ide o jednu z najvýznamnejších investícii v meste,“ dodal s tým, že minulý rok boli ukončené práce na Klobušickom potoku.
Problémy zase hlavne pre Sihoť
Primátor Štefan Daško povedal, že netrpezlivo očakávajú správoplatnenie verejného obstarávania a to keď víťazná firma nastúpi do Ilavy. „Zároveň chcem povedať, že neviem, či sme si už odvykli od stavby železnice aj so všetkými nepríjemnosťami. Sihoť bude znovu zaťažená, aj keď ide o dobrú vec, ďalšou líniovou stavbou, čo určite skomplikuje a znepríjemní v nasledujúcich mesiacoch život ľuďom. Ale ak chceme skutočne odvrátiť jedno z najväčších nebezpečenstiev, ktoré na mesto číhalo a číha, čo sa týka povodní, inej cesty nie je,“ povedal primátor.
Na poslednú chvíľu
Daško hovorí, že všetko sa robí na poslednú chvíľu. „Neviem či za päť minút dvanásť alebo minútu po dvanástej v súvislosti s končiacim obdobím eurofondov 2006 – 2013, predĺženého o dva roky do roku 2015. Stavba by mala byť podľa papierov do septembra, najneskôr do konca roka ukončená,“ pripomenul primátor.
Povedal, že projekt je už vo štvrtej fáze výziev a až teraz sa to podarilo. „Pred zopár rokmi odhadli harmonogram troch etáp na jeden a pol roka, takže dochádza aj z tohto hľadiska k výraznej zmene a zrejme situácia pri výstavbe nebude jednoduchá. Verím, že to zvládneme a hlavne, že to potom bude stáť za to,“ dodal Daško.
Vyjadrenie vodohospodárov
Hovorca Slovenského vodohospodárskeho podniku Ľuboš Krno informoval minulý rok na jeseň, že na časti toku už pracujú a s ukončením počítajú najneskôr do konca roka 2015. Podľa názoru vodohospodárov, ktoré vtedy Krno tlmočil, je úprava koryta veľmi dôležitá kvôli protipovodňovej ochrane v mestskej časti a jej priemyselnej zóne.
Opätovnú žiadosť na pridelenie prostriedkov pre úpravu potoka z eurofondov podali vodohospodári po viacerých urgenciách mesta v polovici septembra minulého roku. Predmetom stavby je realizácia protipovodňovej úpravy v rámci extravilánu a intravilánu mesta. Týka úseku od 0,085 riečneho kilometra až po koniec plánovanej priemyselnej zóny v celkovej dĺžke viac ako dva kilometre. „Úprava koryta potoka zahŕňa vydlaždenie samotného koryta a jeho brehov lomovým kameňom, vybudovanie ochranného valu a nábrežného múrika až po zaústenie potoka do odpadového energetického kanála pod elektrárňou Ilava tak, aby sa zabezpečila prietokovosť Podhradského potoka na takzvanú päťdesiatročnú vodu,“ vysvetlil vtedy Krno.