POVAŽSKÁ BYSTRICA. Kompostéry sú určené na kompostovanie ovocia a zeleniny, kôry, triesok, pilín, novinového papiera, nalámaného záhradného odpadu v rodinných domoch. Sú vyrobené z plastu odolného voči UV žiareniu, nízkym a vyšším atmosferickým teplotám.
Obmedzený počet a rozdeľovanie
Mesto má obmedzený počet kompostérov. „Na jeho získanie nie je žiadny právny nárok. Projekt je z roku 2009, kedy bol v meste iný počet rodinných domov ako v súčasnosti,“ informovala Iveta Kováčiková, hovorkyňa mesta s tým, že už od 20. mája si ich budú môcť občania odniesť do svojich záhrad.
Začnú prímestskými časťami. „Od 11. do 17. mája kompostéry rozvážame do jednotlivých kultúrnych domov v prímestských častiach, s výnimkou Orlového, kde si občania budú môcť kompostéry prevziať na zbernom dvore v tejto časti mesta,“ spresnila Kováčiková.
Dodala, že kompostéry ľuďom odovzdajú správcovia kultúrnych domov od 20. mája v čase, o ktorom budú občanov vopred informovať cez miestne rozhlasy ako aj oznámením na domoch kultúry.
Splnomocnenie
Pri prevzatí kompostéra je potrebné, aby sa občania preukázali dokladom totožnosti. V prípade, že sa občan nemôže dostaviť pre vyzdvihnutie kompostéru osobne, môže ho prevziať aj ním splnomocnená osoba. „Text splnomocnenia je na webovej stránke mesta, v časti obyvateľ – žiadosti a tlačivá. Podpisy na splnomocnení nemusia byť úradne overené,“ informovala hovorkyňa.
Ďalšie fakty o projekte
Hovorkyňa Kováčiková ešte informovala, že cieľom projektu rozšírenia separovaného zberu je zavedenie komplexného systému separovaného zberu, zvýšenie osvety a propagácie v oblasti separovaného zberu komunálnych odpadov, zvýšenie kvalitatívnej úrovne separovaného zberu ako aj rozšírenie už existujúceho.
Peniaze z projektu poslúžili aj na budovanie stojísk. „V rámci projektu bolo vybudovaných 153 stojísk na odpad. Všetky do konca februára. Lokality pre stojiská určuje projekt z roku 2009 schválený ministerstvom životného prostredia. V niektorých prípadoch sa mestu podarilo získať súhlas ministerstva na drobné presuny stojísk,“ informovala Kováčiková.
Zdroje
Projekt rozšírenia a zefektívnenie separovaného zberu financuje mesto hlavne z eurofondov. Výdavky predstavujú sumu viac než 2,4 milióna eur. Získané nenávratné finančné prostriedky sú takmer 2,3 milióna eur a spoluúčasť mesta je päť percent, teda asi 121-tisíc eur.