Desiatky, ba až stovky ľudí prišli na salaš v Pružine. Prilákali ich nielen salašnícke dobroty, ale aj zaujímavý program, ktorý vždy sprevádza otvorenie salašníckej sezóny.
PRUŽINA. Na salaš chodia väčšinou ľudia kupovať ovčie výrobky. Na pružinský ich však minulý týždeň prilákal najmä bohatý program Bačovej cesty. Otvorili ňou sezónu na salaši.
Pochutnali si pri tom aj na rôznych špecialitách. Tí odvážnejší aj zasúťažili.
Tretí ročník
Bačova cesta pritiahla návštevníkov na salaš už po tretí raz. „Podujatie vzniklo na Liptove. Keď pred tromi rokmi oslovili Hanku Beníkovú a mňa, tak sme sa veľmi radi pridali,“ hovorí Oľga Apoleníková.
„Zapáčil sa nám zámer podujatia. Jeho cieľom je ukázať zmysel konzumácie jahňaciny, baraniny a ostatných výrobkov zo salaša. Samozrejme, že pri tom nemôže chýbať ani zaujímavý program, ktorý ľudí vždy priláka,“ vysvetlila.
Zaujímavý program
Pružinský salaš pripravil skutočne zaujímavý program. Okrem obľúbeného Dúbravčeka z Plevníka-Drienového, ktorý je už pravidelným účastníkom Bačovej cesty v Pružine, si na svoje prišli aj priaznivci dychovky. Známe melódie im zahrala dychová hudba Lieskovanka.
Čerešničkou na torte bolo určite vystúpenie operných spevákov Márie Porubčinovej a Martina Babjaka. „Viem, že je to trocha nezvyčajné. Majka bola u nás pred poldruha rokom. Sledovala som divákov, ako reagujú na opernú divu a bola som milo prekvapená. Zostalo ticho, všetci ju pozorne počúvali. Som rada, že teraz k nám prišla opäť a spolu s ňou aj Martin Babjak,“ doplnila Apoleníková.
Nechýbali ani súťaže
Podujatia na salaši sú vždy spojené nielen s kultúrou, ale aj súťažami. Tie nechýbali ani teraz. Súťažiaci z radov divákov si mohli vyskúšať rýchlosť v jedení bryndzových halušiek, bryndze či pití žinčice.
Organizátori nezabudli ani na najmenších. Pre tých pripravili súťaž v maľovaní. Obrázky nevytvárali klasickými farbičkami, ale netradičnými. Používali žltú púpavu, zelenú trávu a hlinu. Tie šikovnejšie si zohnali od kováča uhlíky či pohľadali v okolí aj iné pomôcky, napríklad kúsky tehly.
Nika, Sima, Ema a Nina z Dúbravčeka maľovali s týmito netradičnými predmetmi po prvý raz. Ale pochvaľovali si. Pod ich rukami vznikal pekný farebný obrázok, veď v okolí rástli aj iné kvietky, nielen púpava.
Sprievodný program
Komu sa nechcelo sledovať kultúrny program, mohol sa poprechádzať po salaši a pristaviť sa pri ľudových remeselníkoch.
Väčšina z nich bola z Pružiny. Medzi nimi aj žiaci zo základnej školy. Traja z nich plietli košíky z pedigu. „Baví ma to. Naučila nás to pani Kadáková počas dňa otvorených dverí v škole,“ prezradil Jakub Kubiš.
Učiteľka výtvarnej výchovy Zuzana Briestenská doplnila, že deťom ide pletenie z pedigu veľmi dobre. „Zabavia sa pri ňom dokonca aj výmyselníci,“ dodala s úsmevom.