BELUŠSKÉ SLATINY. Aj keď táto povinnosť plynie zo zákona, organizátori zvolili netradičnú formu, ktorou oslovili odbornú i laickú verejnosť. Z povinnosti sa napokon stal deň hodný zapamätania.
Ako informoval hlavný organizátor Jozef Zatlukal, pracovník pozemkového a lesného odboru Okresného úradu Považská Bystrica, zo sto percent psov, ktoré podliehajú evidencii, sa ich k inventúre dostavilo deväťdesiatsedem percent. Neprišli len majitelia kotných sučiek alebo tí, ktorí dokladovali veterinárnym potvrdením zdravotné problémy psa.
Na inventúre i výstave
Až polovica psov z inventúry sa zúčastnila i výstav. Absolvovali ju taktiež jedince, ktoré neboli doposiaľ v evidencii poľovníckych združení, buď z dôvodu nízkeho veku, alebo absencie skúšok. Čo sa evidovaných psov týka, ich počet v porovnaní s minulým rokom máličko vzrástol z pôvodných 187 na 212 kusov, pričom zistené boli i dve čierne duše.
Prevahu mali brlohári
Ako ďalej uviedol Jozef Zatlukal, z evidencie vyplynulo, že najpočetnejšie zastúpenie v našom prostredí má jazvečík hrubosrstý, ktorý nielenže vyniká schopnosťami v dohľadaní raticovej zveri, ale je aj odolnejší voči poveternostným podmienkam. Po ňom nasleduje slovenský kopov, bavorský farbiar, alpský jazvečíkovitý durič a teriéry. Už v menšom množstve sú zastúpené stavače a sliediče na dohľadanie pernatej zveri, čo využívajú najmä poľovníci pri love kačíc.
V Belušských Slatinách sa verejnosti predstavilo 21 poľovníckych plemien. Jediným svojho druhu bol karelský medvedí pes, ktorý sa ocitol spolu s ďalšími 16 psíkmi aj vo finálovom kole.
Hviezdou dňa sa stala jazvečíčka
Vrcholom kynologického podujatia sa stala súťaž o najkrajšieho poľovníckeho psa. Jednotlivé plemená hodnotili kvalifikovaní rozhodcovia z viacerých kútov Slovenska, ktorí majú na hodnotenie medzinárodné povolenie.
Najkrajším psom Dňa poľovníckej kynológie 2015 sa stala sučka jazvečíka hrubosrstého – Ruby viva Moravia, vodičky Dariny Smatanovej z Považskej Teplej, druhou bola sučka Andy Morské Oko – plemena slovenský kopov, vodičky Andrey Babejovej z Púchova. Tretím psom bol nemecký krátkosrstý stavač Gren II z Vištuka, majiteľa Petra Knapčíka z Dolného Moštenca.
V kategórii Dieťa a poľovnícky pes sa predstavilo 30 detí, z ktorých porotu najviac zaujala Bianka Babejová so sučkou Andy Morské Oko.
Poľovníctvo je o prísnych pravidlách
Podporu celej akcii vyslovil aj predseda obvodnej poľovníckej komory Ladislav Sčotka. Poukázal však na fakt, že poľovníci sú verejnosťou vnímaní vcelku negatívne, preto je veľmi dôležité vysielať signály o ich skutočnom poslaní. „ Fyzická kontrola psov zážitkovou formou je popri výstavách trofejí ulovenej zveri ďalšou lastovičkou potrebnej osvety. Aj týmto spôsobom možno verejnosti priblížiť , že poľovníci sú slušní, organizovaní ľudia, ktorí sa riadia prísnymi zákonmi, predpismi a fungujú na základe určených pravidiel. Je to organizácia, ktorá je na výbornej odbornej i spoločenskej úrovni,“ zhodnotil.
Skúšky preverujú schopnosti psa
Označenie poľovne upotrebiteľný pes je výsledkom absolvovania skúšok, ktoré je potrebné vykonať pod dohľadom odborníkov.
Majiteľka víťaznej sučky Darina Smatanová sa venuje chovu jazvečíkov hrubosrstých už dlhší čas. Absolvovala s nimi už niekoľko skúšok. V praxi ich využíva väčšinou na dohľadanie zveri pri spoločných poľovačkách. „S chovnou fenkou Jenny mám skúšku duričov, potrebnú na dohľadanie zveri počas poľovačiek v zimnom období,“ tvrdí.
„Skúšky prebiehajú tak, že na spoločnej poľovačke sa u psa preveruje schopnosť hľadania, čuch, hlasitosť, durenie, vytrvalosť durenia. Pokračuje sa technickými disciplínami, ako odloženie, vodenie na remeni, odolnosť voči výstrelu. Skúma sa i odvaha na diviaka a dohľadávka na nepofarbenej diviačej stope, minimálne štyri hodiny starej,“ približuje proces pani Darina.
„S ďalšími psami mám vykonané farbiarske skúšky malých plemien, čo je užitočné najmä pri dohľadaní raticovej zveri. Keďže jazvečíky sú brlohári, absolvovala som s nimi i brlohárske skúšky,“ dodáva vášnivá chovateľka, ktorá svoju záľubu prirovnáva k diagnóze.
Spoločníci i pomocníci
Obľúbeným plemenom Michala Martináka z PZ Hradište Beluša je írsky seter. Pri tomto plemene je mu sympatická povaha a pozoruhodné vlastnosti, ktoré ho robia osobitým. Na výstave sa predstavil s trojročným psíkom Apollom, ktorý má aj napriek nízkemu veku bohaté skúsenosti v revíri. „Aj keď toto plemeno je v našich podmienkach málo využívané, Apollo doposiaľ dohľadal každú zver, ktorú bolo potrebné dohľadať. Jeho zvláštnosťou je tichá povaha. Ak dohľadá zver, nerobí rozruch, len sa ticho vráti a ukáže, čo našiel,“ hovorí Michal.
Vladimír Hradňanský z PZ Tiesňava Považská Teplá absolvoval výstavu so šesťročným slovenským kopovom. Odvaha vraj jeho psovi rozhodne nechýba o čom svedčia i viaceré potýčky s diviakmi, po ktorých musel byť veterinárne ošetrený. Keďže má absolvované všetky tri skúšky na raticovú zver, je výborným pomocníkom pri spoločných poľovačkách.
Z Daniela Štefánika z PZ Družba Považské Podhradie sa stal poľovník iba nedávno. Na inventúru sa dostavil s poslušným dvojročným alpským jazvečikovitým duričom, ktorý na fabiarskych skúškach obstál v druhej cene. Daniel verí, že pri výbere tohto plemena mal šťastnú ruku, čo napokon dokazuje pes aj priamo na poľovačkách.
Podmienka schválenia plánu lovu
Snahu organizátorov netradičného podujatia ocenil aj prednosta okresného úradu Jozef Smatana, ktorý pripomenul, že cieľom akcie – prvej tohto charakteru, bolo oboznámiť verejnosť s poslaním poľovníckej kynológie, ako dôležitej súčasti poľovníctva. „Okresný úrad cez odbor pozemkovo-lesný vykonáva štátny dohľad nad výkonom práva poľovníctva okresov Považská Bystrica a Púchov . Medzi poľovnícku činnosť patrí aj kynologická činnosť , t. j. chov upotrebiteľných psíkov na výkon práva poľovníctva,“ vysvetľuje.
„ Každé združenie musí mať predpísaný počet psov a plemien na určité územie. Dodržanie predpísaného počtu takýchto psov v každom združení je aj podmienkou pre schválenie plánu lovu. V okresoch Považská Bystrica a Púchov máme 31 poľovníckych združení, pričom všetky túto podmienku spĺňajú. S hrdosťou môžem skonštatovať, že kynológia je u nás na vynikajúcej úrovni. Vďaka psom sa podarilo zachrániť už veľa hodnotných trofejí,“ dodal prednosta.