PLEVNÍK-DRIENOVÉ. Julo Krčmárik a Slavo Turčáni zo združenia Mladí pre Považskú si po pohľade na bielu hladinu najprv mysleli, že niekto vypúšťa odpad z dediny. Keď prešli cez cestu a popod most, veľmi ich prekvapilo, čo sa vlastne deje. Robotníkov, ktorých tu zastihli, si aj odfotografovali a natočili na video.
Na odbor životného prostredia putoval podnet, ktorý odstúpil inšpekcii životného prostredia. Pre rybárov má potok tiež špecifický význam.
Nepríjemné prekvapenie
Mladí muži sa vybrali na lúku. Keď sa pozreli na potok, ktorý tu tečie, zarazili sa. „Tiekla v ňom celkom biela voda. Mysleli sme si, že to je niečo z dediny. Prešli sme za cestu, popod most a zastihli sme robotníkov, ako niečo umývajú. Mali čierne vedrá, kde mali valčeky na natieranie a mriežky a mali aj modré vedrá od farby, ktorú používali. Poumývali všetko a išli veci zaniesť na stavenisko,“ hovorí Julo Krčmárik. Upozornili ich, či si uvedomujú, čo robia. „Voda bola totiž čisto biela ako mlieko. Rýchlo všetko odmývalo do Váhu,“ vysvetľuje Julo.
Zastihli tu aj muža, ktorý mohol byť majster. „Povedal, že nevie, čo to chlapov napadlo,“ spomína si Julo s tým, že len stál vedľa nich a pozeral, čo robia. „Keď počuli, že voláme policajtov, rýchlo sa zbalili a odišli.“
Je to barbarstvo
Obaja mladí muži sa zaujímajú o ekológiu, realizujú projekt Včely v meste a takéto konanie ich jednoznačne nenechalo ľahostajnými. „Sám robím na stavbe a viem, že by sa takýto odpad mal likvidovať inak. Nie liať ho do potoka,“ hovorí Julo.
Zlé je podľa neho vyliať to len na zem a púšťať takéto látky priamo do potoka je hotové barbarstvo. „A nešlo o jeden štetec, mali tam namočené celé vedrá,“ dodáva.
Potok je pstruhový
Aj z pohľadu rybárov je to nezodpovednosť. „Bolo im zrejme úplne jedno, že znečistia možno až 900 metrov pstruhovej vody,“ zhodnotil Vladimír Vecel, šéf mestskej organizácie rybárov v Považskej Bystrici.
Dodal, že ide o odchovný potok pre tieto ryby. „V prvom kroku dochádza k úhynu všetkých nasadených rýb, ktoré dávame do hlavných tokov. Okrem rýb však uhynie aj všetko živé, čo je tam. V potoku sa nám začali ukazovať aj raky, takže by mohlo dôjsť aj k úhynu tohto predátora,“ skonštatoval.
Rybári urobili podľa Vecela všetky kroky, ktoré mali. Upovedomili políciu, životné prostredie u nás. „Uvidíme, aká bude odozva,“ hovorí Vecel.
Podnet a odstúpenie inšpekcii
Na odbor životného prostredia v Považskej Bystrici dostali podľa Pavla Petríka podnet asi o 7.30 h v pondelok. „Dostali sme informáciu, že v nedeľu, teda predchádzajúci deň okolo 15. hodiny, zamestnanci firiem, ktoré stavajú premostenie cez železnicu, vyliali farby, ktoré im zostali ako zvyškové, do potoka,“ informoval Petrík.
Zamestnanci odboru životného prostredia sa išli pozrieť na miesto. „Bolo to už s 24-hodinovým oneskorením. Nenašli sme nič také. Spísali sme s oznamovateľmi zápisnicu, kedy, ako a čo sa stalo. Odovzdali nám fotografie aj video,“ hovorí Petrík.
Podklady spracovali a odstúpili inšpekcii životného prostredia do Žiliny. „Uvidíme, ako ohlásenie posúdi a ako budeme ďalej pokračovať,“ doplnil.
Incident sa ich údajne netýka
Obrátili sme sa aj na firmy, ku ktorým by mohli patriť zamestnanci. Pretože oznamovatelia podnetu hovoria, že chlapi mali vesty s nápisom Strabag a odchádzali na aute so značkou BÖGL a KRÝSL, tak v prvom rade na tieto firmy.
„K vami popisovanému incidentu nemáme žiadne informácie. Spoločnosť STRABAG realizuje práce v traťovom úseku č. 49, pričom miesto, ktoré uvádzate, sa nachádza v úseku č. 48. V uvedenom prípade sa teda určite nejednalo o našich zamestnancov,“ reagovala hovorkyňa spoločnosti Strabag Edita Novotná s tým, že vedúcim združenia, ktoré realizuje celú stavbu, je spoločnosť TSS Grade a.s.
Podobná, ale stručnejšia odpoveď prišla aj zo spoločnosti BÖGL a KRÝSL, k. s. „Vami spomínaná skutočnosť sa netýka našej spoločnosti a ani našich zamestnancov,“ uviedla ich hovorkyňa Katarína Plechatá.
Vyjadrenie až po prešetrení
Modernizáciu železničnej trate realizuje Združenie TEBS, ktorého vedúcim členom je spoločnosť TSS GRADE, a.s. „K dnešnému dňu neevidujeme žiadne oficiálne rozhodnutie alebo stanovisko od orgánov príslušných konať v uvedenej záležitosti, ku ktorým by sme sa mohli relevantným spôsobom vyjadriť,“ informovala Simona Plaváková, podnikový právnik TSS GRADE.
V stanovisku sa ešte uvádza, že zamestnanci ich spoločnosti nijakým spôsobom neznečistili pri realizácii stavebných prác spomínaný vodný tok. „Nemáme ani vedomosť o existencii žiadnej videonahrávky ani fotodokumentácie. Na základe týchto skutočností sa naša spoločnosť až do riadneho prešetrenia celej záležitosti nebude k veci podrobnejšie vyjadrovať,“ uviedla Plaváková.
Odpadový projekt a ako sa zachovať
Pavel Petrík z odboru životného prostredia okresného úradu hovorí, že každá jedna firma pri každej stavbe, keď požaduje vydanie stavebného povolenia, musí mať spracovaný plán odovzdávania jednotlivých druhov odpadov.„Voláme to aj odpadový projekt. Sú v ňom presne stanovené podmienky, ako nakladať s odpadovými látkami. Musia byť na to aj zmluvy. Pracovníci, ktorí to urobili s farbou, určite projekt nedodržiavali,“ hovorí Pavel Petrík.
(DP)
Žiaľ, stále je to v nás
VLadimír Vecel, šéf mestskej organizácie rybárov v Považskej Bystrici hovorí, že takéto postupy sú, žiaľ, ešte stále v niektorých z nás. „Musíme ešte veľa pracovať nielen na vedomosti rybárov a rôznych ochrancov, ale na vedomosti všetkých ľudí, aby sa stavali k prírode šetrnejšie a zachovali sme si ju aj do budúcnosti,“ hovorí Vecel.(DP