Na stavbe kanalizácie, ktorú robí Váhostav, sa sťažujú na problémy

Samosprávy čelia náporu sťažností od ľudí. Myslia si, že sa nerobí, ako by sa malo. Dodávateľ, ktorým je Váhostav, subdodávateľom neplatil.

Pohyb po hlavnej ceste je už dlho dosť nebezpečný. Pre autá aj chodcov.Pohyb po hlavnej ceste je už dlho dosť nebezpečný. Pre autá aj chodcov. (Zdroj: BERKO)

ILAVA. Prach, hluk, ohrozená bezpečnosť ľudí, rozbité autá. To je časť bilancie nedostatkov, ktoré musia obyvatelia v Ilavskom okrese strpieť počas výstavby kanalizácie. Tvrdia však, že aj práce sa na istý čas spomalili.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Zástupcovia samospráv sú rozhorčení, čelia množstvu sťažností. Kameňom úrazu je podľa nich aj to, že zákazku vyhrala firma, ktorá je v reštrukturalizácii. Investor hovorí, že harmonogram prác sa upravoval, ale posledné tri mesiace sa podľa nich pracuje intenzívnejšie.

Nedostatky a nebezpečná premávka

Najviac sťažností majú v časti Klobušice v Ilave a veľmi nespokojní sú aj obyvatelia Košece. „Nedá sa chodiť. Prechádzajú tu aj ťažké autá, napríklad plne naložené z cementárne. Niekedy im neostáva iné, len ísť po rozkopanej ceste, lebo vedľajší pruh nie je voľný. Kamene odlietavajú až na chodník a môžu niekoho trafiť,“ posťažovala sa mladá mamička Miroslava Kňažeková z Košece.

SkryťVypnúť reklamu

Dodala, že keď bola rozkopávka pri kostole, ohrozená bola aj bezpečnosť školákov. „Deti pomaly kľučkovali pomedzi autá. Keď som oslovila pána zo stavby, čo tam bol a púšťal autá, či by sa nepostavil na miesto, kde chodia deti, povedal, že on má stať tam, kde stojí. A má riadiť autá, nie dávať pozor na deti. Že ony tade chodia na vlastné nebezpečenstvo,“ spomenula jeden z konkrétnych problémov Kňažeková s tým, že deti nemali kadiaľ prechádzať.

Poukázala ešte na iný problém. „Oni niečo rozkopú a zase zahrnú, a tak dokola. Niekoľkokrát to isté,“ tvrdí s tým, že nikto veru nevie, kedy budú mať cesty hotové a ľudia sú nahnevaní. Uvítala by, keby ich obec viac tlačila aj s poslancami na zhotoviteľa.

Rozbité autá a úpravy ciest

Juraj Bartoš hovorí, že rozkopané je to už vyše roka. „Vždy na inom mieste. Najhoršie je, že sa to neudržiava a nezasýpa, keď sa dá. Nič sa nerobí,“ myslí si.

SkryťVypnúť reklamu

Nevie koho je to zodpovednosť a čo s tým ďalej bude. „Vraveli, čo som počul od známych, že už by sa malo začať asfaltovať. Kedy prídu nevedno,“ povedal Bartoš.

Aj podľa neho sú ľudia nespokojní a nadávajú. „Kolíziu na aute som, našťastie, nemal, ale na firemnom aute sme už menili všetky ramená aj čapy, boli doslova K.O. Čaká to možno aj ďalšie autá. A nielen naše, ale aj iných vodičov, ktorí sú nútení chodiť týmto úsekom,“ dodal.

A tak sa zmierime

Eva Podmajerská je z Ilavy a rovnaké problémy ako v Košeci majú ľudia aj tam. „Sú nahnevaní, že je všetko rozkopané, ale nateraz sa s tým asi nedá nič robiť. Trvá to dlho, ale neviem, ako to je v zmluve a ako by sme mohli ovplyvniť práce,“ hovorí pani Eva s tým, že aj jej prekáža tento stav a že sa nerobí, ako by sa malo.

SkryťVypnúť reklamu

„Ako obyvatelia sme si však zvykli, že mnohé veci nemôžeme ovplyvniť zo svojej pozície, tak sa s nimi zmierime,“ povedala pani Podmajerská s tým, že vie o rokovaniach zástupcov miest a obcí s pracovníkmi a ich snahe, aby to bolo čo najskôr hotové. „Viem tiež, že ľuďom neplatili, čo tu robia. Je to dosť nespravodlivé a zlé z morálneho hľadiska,“ dodala s tým, že to tiež prinieslo následky.

Sťažnosti na stránke

Rozhorčené reakcie sú aj na webovej stránke mesta Ilava. Niektoré sa objavili v ostatných troch týždňoch. „Nechápem, ako môže niekto takto vykonanú prácu, zaasfaltovanú časť vozovky v považovať za dokončenú. Dúfam, že mesto takto vykonané práce neprevezme. Mali by ste žiadať okamžitú nápravu,“ uvádza sa v jednom z príspevkov. Pisateľ kritizuje aj zaasfaltovanú cestu v Ladcoch a hovorí o výsmechu.

Podľa iného pisateľa ide o odfláknutú robotu. „Jedná sa o Ulicu okružnú v Klobušiciach. Pred týždňom bola odstránená vrstva štrku, ako-tak ujazdeného. Bolo to hrozné, ale už som si zvykol. Teraz máme na ulici jamu, autá musíme parkovať kade-tade po blate. Ja cez ulicu, bohužiaľ, ani neprejdem bez dobitia kolies. Chápem, že je tu stavenisko, ale keď tú cestu neopravujú, mohli by ju aspoň nechať zasypanú?“ píše sa v jednej z pripomienok.

Mário Hrubý dokonca uvádza, že odfláknutá robota začína ohrozovať ľudí, ktorí v meste a okolí žijú, treba konať. Za bezpečnosť zodpovedá podľa neho ten, čo sa o cestu stará. Vyzýva mesto na rokovanie so správcami komunikácií, ktorí majú bezodkladne riešiť vec s investorom a urobiť nápravu.

Výstavba a jej nedostatky

V Košeci sa problémy dotýkajú naozaj celej obce, nielen miestnej časti Nozdrovice. „Trvá to už naozaj dlho. Stav na cestách, prvej aj tretej triedy, je kritický, až havarijný. Snažili sme sa to riešiť aj cez kompetentné orgány, správcov ciest, zhotoviteľa a investora. Žiaľ, nápravy sme sa nedomohli,“ hovorí Radomír Brtáň, starosta Košece s tým, že sa nepodarilo domôcť, aby prácu robili tak, ako by mali.

„Už sme prekonali aj s našimi ľuďmi tu v obci naozaj veľmi komplikované situácie, keď bola výstavba chaotická,“ hovorí Brtáň.

Podľa neho obec nemá žiadne právomoci a kompetencie rozhodovať, ako bude zhotoviteľ fungovať, lebo nie sú účastníkmi zmluvného vzťahu. Sťažnosti ľudí sú podľa neho oprávnené. „Určite robili zhotovitelia na niektorých uliciach viaceré výkopové práce, hoci možno nemuseli. Podľa mojich informácií to bolo spôsobené aj tým, že nemali k dispozícii materiál, ktorý bolo potrebné osadiť do jednej ryhy s kanalizáciou. Takže je možné, že rozkopávali, aj keď nemuseli,“ opisuje situáciu Brtáň s tým, že to nie je vec, ktorú by bol oprávnený riešiť.

„Na to už je stavebný dozor a zhotovitelia, aby si ustrážili, ako efektívne je stavba zhotovená,“ hovorí Brtáň.

Nižšia cena, neplnenie záväzkov a kvalita

Brtáň tiež tvrdí, že bola vysúťažená oveľa nižšie, ako boli rozpočtované projektové náklady, a to sa zákonite podľa jeho názoru musí niekde objaviť. „Či sa to objaví pri asfaltovaní alebo sa objavilo počas výstavby, možno zistíme až po niekoľkých rokoch fungovania prevádzky. To je mi ťažko hovoriť, ale obávam sa veľa negatívnych dôsledkov vzhľadom na to, ako to fungovalo, prebiehalo,“ vyjadril sa starosta.

Dodal, že všetkým sú známe aj okolnosti, že subdodávatelia neboli uspokojení v rámci reštrukturalizácie na sto percent. „To mohlo zanechať stopy aj na kvalite práce.“

Zavalení sťažnosťami

Zavalení sťažnosťami boli a stále sú aj v Ilave. „Smola je, že Považská vodárenská spoločnosť vysúťažila takého dodávateľa, akého vysúťažila. Ak dodávateľ zadáva svoju prácu ďalším, menším subdodávateľom a živnostníkom, tým za ňu neplatí, práca potom tak aj vyzerá. Naťahuje sa to už od jesene minulého roka a stále nie sú komunikácie v takom stave, aby boli pohodlne zjazdné a urobené tak, ako má byť,“ hovorí Turcer s tým, že mesto podalo dokonca aj trestné oznámenie na zhotoviteľa. Zo všetkých inštitúcií, podľa jeho slov, dostali vyjadrenie, že Váhostav nič neporušil, že je všetko v poriadku.

„Tak si potom, prosím, urobte obraz, ako funguje tento štát, keď firmu, ktorá neplatí subdodávateľom, ešte podporuje vláda. My ako mesto alebo miestna samospráva nemôžeme robiť nič, len sa na to smutne pozerať,“ tvrdí Turcer.

Sťažnosti obyvateľov sú podľa mesta oprávnené. Najhoršie je na tom mestská časť Klobušice. „Aj na internete sú verejné diskusie na túto tému, niektorí reagovali doslova emotívne a osočovali primátora z nečinnosti. Miestna samospráva však nemá kompetencie ani žiadne právomoci, aby mohla vyriešiť túto situáciu,“ konštatuje Turcer.

Vyjadrenie Považskej vodárenskej spoločnosti

Projektového manažéra stavby za objednávateľa, Považskú vodárenskú spoločnosť, Jána Škopinského sme sa pýtali, či sa ľudia sťažujú oprávnene a či nedochádza k nedodržiavaniu termínov.
„Na stavbu máme uzatvorenú zmluvu so zhotoviteľom práce, je to Váhostav. Práce prebiehajú od decembra 2013 a termín ukončenia je september 2015. Na stavbu je spracovaný harmonogram, ktorý obsahuje štyri aktivity. Prvá je čistiareň v Dubnici, druhá čistiareň v Ilave, tretia je kanalizácia a štvrtá vodovod. Vodovod a kanalizácie sa umiestňujú do miestnych ciest, štátnych komunikácií a v súčasnosti prebieha realizácia týchto prác. Termín ukončenia sa dodržiava podľa zmluvy,“ tvrdí Škopinský.

Harmonogram menili

Dodáva však, že pôvodný harmonogram prác, ktorý bol súčasťou zmluvy, sa viackrát upravoval. „To podľa nasadenia. V súčasnej dobe je aktualizovaný posledný, ktorý hovorí o tom, že termín bude dodržaný s tým, že sa pracuje oveľa intenzívnejšie, ako to bolo pred asi tromi mesiacmi. O komplikáciách vie verejnosť veľmi dobre a boli to komplikácie, ktoré vznikli v súvislosti s insolventnosťou zhotoviteľa prác,“ hovorí Škopinský.
Ako je to s prácami
Práce v cestách, či už prvej až tretej kategórie, sú podľa neho vykonávané na základe rozkopávkových povolení správcov alebo užívateľov. „V tých sú stanovené podmienky, podľa ktorých by sa mali práce vykonávať. Je treba povedať, že v niektorých prípadoch dochádza ku zvýšenej prašnosti na miestnych komunikáciách z toho dôvodu, že práce sa robia za každého počasia aj počas sobôt a nedieľ a je problém s udržiavaním zjazdnosti aj prašnosťou,“ informoval Škopinský. Dodal, že podstatná vec pri organizácii práce je, že stabilizácia výkopov vodovodov aj kanalizácií v zmluve je najmenej tri mesiace a za toto obdobie sa nemôže robiť žiadna definitívna úprava. „Je treba strpieť toto obdobie, aj to, keď je potrebný čas na definitívnu úpravu,“ tvrdí Škopinský.


Nedodržanie a pokuta

Objednávateľ má v zmluve zmluvnú pokutu v prípade nedodržania termínu na ukončenie stavby, ktorú si bude podľa Škopinského uplatňovať investor.
Výstavba sa realizuje z eurofondov. Ide o investíciu 25-miliónov eur aj s rezervou.

Váhostav tvrdí, že termín dodrží

Obrátili sme sa s otázkami aj na firmu, ktorá je dodávateľom prác. Za Váhostav – SK, a. s, odpovedal hovorca Tomáš Halán.

Pri výstavbe boli problémy, keď ste neplatili dodávateľom a stavba nenapredovala, ako mala. Prečo sa tiež niekoľkokrát menil harmonogram prác?

- Spoločnosť VÁHOSTAV – SK, a. s., priznala, že mala problémy s včasnou úhradou svojich záväzkov. Spoločnosť preto požiadala súd o povolenie reštrukturalizácie, počas ktorej si firma riadne plní svoje povinnosti voči dodávateľom. Pri obdobných rozsiahlych projektoch nie je nič nezvyčajné, že sa mení harmonogram postupu prác. Každá revízia pritom predstavuje ukončenie diela v súlade so zmluvou o dielo.

Tiež sme sa dozvedeli, že ste ponúkli o štyridsať percent nižšiu sumu ako bola podľa projektovej dokumentácie.

- Zníženie ceny v akejkoľvek súťaži nezávisí od projektovej dokumentácie, ale od situácie na trhu, ktorý vytvoril takéto podmienky pre úspech v súťaži. Zníženie ceny o 40 percent bolo rozhodnutím vtedajšieho vedenia spoločnosti a odrážalo všetky náklady, s ktorými vtedy firma pri výstavbe počítala.

Neohrozí zníženie ceny kvalitu prác? Panujú tiež obavy, že kvalita prác pokrivkáva.

- V žiadnom prípade nepríde kvôli nižšej vysúťaženej cene k zníženiu kvality prác. Kvalita prác je daná technologickými postupmi a projektovou dokumentáciou schválenou investorom. To, čo sa podľa projektovej dokumentácie pri výstavbe vyžaduje, je a bude dodané a dodržané. Všetky obavy sú teda zbytočné.

Môže sa vaša spoločnosť za kvalitu zaručiť, ako aj za dodržanie termínu ukončenia stavby?

- Spoločnosť VÁHOSTAV – SK, a. s., splní dodržanie termínu podľa platnej zmluvy s investorom.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Považská

Komerčné články

  1. Hyundai má neodolateľné zľavy. Ušetríte tisícky eur
  2. Čo bude toto leto in?
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  5. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  6. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Kam smerujú peniaze bohatých?
  1. Hyundai má neodolateľné zľavy. Ušetríte tisícky eur
  2. Dovolenka v Egypte: Kde sú pláže pre deti a kde podmorský život?
  3. Čo bude toto leto in?
  4. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  5. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  6. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  7. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  8. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 9 298
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 8 881
  3. Kam smerujú peniaze bohatých? 5 396
  4. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú 4 002
  5. Hyundai má neodolateľné zľavy. Ušetríte tisícky eur 3 535
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 3 324
  7. Dovolenka v Egypte: Kde sú pláže pre deti a kde podmorský život? 2 635
  8. Crème de la Crème štartuje už čoskoro 2 338
  1. František Kukura: Prekladač politických fráz do ľudskej reči časť 4.
  2. Anna Miľanová: Ľudia, myslím, často málokto rozozná čo je naozaj objav, senzácia. Lebo to neviete bez kriku, hádok...
  3. Lukáš Čelinák: Ekonomické dôsledky zbrojenia: Stimul bez pokroku
  4. Jozef Varga: Bi FicoSMER....
  5. Tomáš Vodvářka: Návštěva (povídka na neděli)
  6. František Kukura: Prekladač politických fráz do ľudskej reči časť 3.
  7. Branislav Hláčik: Nedotknuteľná - kapitola 3
  8. Peter Štefãnik: Stav Slovenska je predovšetkým vizitkou našich elít
  1. Viktor Pamula: Slovenský zväz ľadovej hanby 17 333
  2. Anna Brawne: Pridrahý Robo, nebolo tých klamstiev už dosť? 8 372
  3. Natália Milanová: Nové záchody na ministerstve kultúry smrdia. Poriadne smrdia. 8 261
  4. Ivan Čáni: Pobavený Fico ako nevinné batoľa. 8 000
  5. Branko Štefanatný: Hráči z KHL nie, Šatan nie! 7 089
  6. Ján Valchár: O Istanbule a vybrakovaných skladoch tankov 5 796
  7. Vladimír Čuchran: Správanie sa pri nákupoch. Až sa nabudúce v obchode zahľadíte na "krtkovanie" v potravinách. Možno návod, chvíľa na zamyslenie. Dôchodca v obchode. 5 782
  8. Vladimír Bojničan: Z výkalov bič neupletieš – ani keby opozícia zrovna začala znášať zlaté vajíčka 5 529
  1. Marian Nanias: X (Röntgenové) lúče, alebo Gama žiarenie? Aký je rozdiel...
  2. Marcel Rebro: Nebezpečný terorista s valaškou a mierumilovný rasista so samopalom
  3. Anna Brawne: Pán minister, to naše zdravotníctvo som už zachránila ja, preto je najvyšší čas, aby ste zo seba prestali robiť šaša!
  4. Roman Kebísek: Štefánikova priateľka Weissová o ňom: Je to dobyvateľ
  5. Radko Mačuha: Fico je kráľ politickej džungle.
  6. INESS: Energetická pomoc – adresnosť v nedohľadne
  7. Věra Tepličková: "I napriek tomu, že ste žena, buďte slušná."
  8. Radko Mačuha: Šmejdi" sa menia. Predražené hrnce nahradili politikou.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Považská Bystrica a Púchov - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Považská

Park je vhodným miestom pre kultúrne podujatia.

Nesie ekologický odkaz.


Informácie o veciach regionálnej samosprávy.


Rodičia sa boja o deti.


8
Tánička Altusová a Vladko Suchanič spoločne s moderátormi markizáckeho Telerána Simonou Ondrušovou a Marekom Polomským.

Majú radi hory, nahrávajú podcasty o nich a nedávno boli o svojej turistickej a moderátorskej vášni rozprávať aj v markizáckom Teleráne.


  1. František Kukura: Prekladač politických fráz do ľudskej reči časť 4.
  2. Anna Miľanová: Ľudia, myslím, často málokto rozozná čo je naozaj objav, senzácia. Lebo to neviete bez kriku, hádok...
  3. Lukáš Čelinák: Ekonomické dôsledky zbrojenia: Stimul bez pokroku
  4. Jozef Varga: Bi FicoSMER....
  5. Tomáš Vodvářka: Návštěva (povídka na neděli)
  6. František Kukura: Prekladač politických fráz do ľudskej reči časť 3.
  7. Branislav Hláčik: Nedotknuteľná - kapitola 3
  8. Peter Štefãnik: Stav Slovenska je predovšetkým vizitkou našich elít
  1. Viktor Pamula: Slovenský zväz ľadovej hanby 17 333
  2. Anna Brawne: Pridrahý Robo, nebolo tých klamstiev už dosť? 8 372
  3. Natália Milanová: Nové záchody na ministerstve kultúry smrdia. Poriadne smrdia. 8 261
  4. Ivan Čáni: Pobavený Fico ako nevinné batoľa. 8 000
  5. Branko Štefanatný: Hráči z KHL nie, Šatan nie! 7 089
  6. Ján Valchár: O Istanbule a vybrakovaných skladoch tankov 5 796
  7. Vladimír Čuchran: Správanie sa pri nákupoch. Až sa nabudúce v obchode zahľadíte na "krtkovanie" v potravinách. Možno návod, chvíľa na zamyslenie. Dôchodca v obchode. 5 782
  8. Vladimír Bojničan: Z výkalov bič neupletieš – ani keby opozícia zrovna začala znášať zlaté vajíčka 5 529
  1. Marian Nanias: X (Röntgenové) lúče, alebo Gama žiarenie? Aký je rozdiel...
  2. Marcel Rebro: Nebezpečný terorista s valaškou a mierumilovný rasista so samopalom
  3. Anna Brawne: Pán minister, to naše zdravotníctvo som už zachránila ja, preto je najvyšší čas, aby ste zo seba prestali robiť šaša!
  4. Roman Kebísek: Štefánikova priateľka Weissová o ňom: Je to dobyvateľ
  5. Radko Mačuha: Fico je kráľ politickej džungle.
  6. INESS: Energetická pomoc – adresnosť v nedohľadne
  7. Věra Tepličková: "I napriek tomu, že ste žena, buďte slušná."
  8. Radko Mačuha: Šmejdi" sa menia. Predražené hrnce nahradili politikou.

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu