Skratka BUDÍK znamená Buďme už deťom ich kamarátmi. Tomu zodpovedá aj program. V rámci podujatia býva už tradične poskladaný z vystúpení mladých regionálnych talentov a pozývajú si aj hostí. Ide o koncerty muzikantov rôzneho žánrového zamerania, divadelné predstavenia, vystúpenia tanečníkov a milé detské pásma žiakov základných, materských aj umeleckých škôl v meste.
Mladé talenty prispievajú svojou troškou do programu bez nároku na odmenu nielen preto, aby pobavili ľudí, ale hlavne, aby pomohli svojim rovesníkom, deťom.
Malá zmena
„Posledné tri roky došlo k malej zmene. Zatiaľ, čo predtým putovali príspevky na vylepšenie a zmodernizovanie detského oddelenia v Považskej Bystrici, aby sme zabezpečili malým pacientom v regióne lepšiu zdravotnú starostlivosť, posledné tri roky sme trochu zmenili filozofiu. Príspevky putujú ťažko chorým deťom, ktoré potrebujú intenzívnu starostlivosť a špeciálne liečenie,“ hovorí Igor Steiner, predseda občianskeho združenia BUDÍK.
Benefičné zameranie má podujatie aj tento rok. Príspevky od ľudí pôjdu na pomoc deťom, ktoré to veľmi potrebujú, pre Martinku a Jakubka. Prispieť môže každý na číslo účtu 3021000433/1100.
Mnoho drobných nádejí
Martinka Uríková má 6 rokov a býva v Plevníku–Drienovom. Mamina a tatino sa spoločne starajú nielen o ňu, ale aj dvoch ďalších súrodencov. O Emku, ktorá má 9 rokov a chodí do 2. ročníka základnej školy a o mladšieho brata Petríka, ktorý navštevuje materskú školu a má 5 rokov. Jej súrodenci sú zdraví.
Martinke však nebolo dopriate to veľké šťastie. Jej maminka Majka je pri nej nonstop, dcérka je na nej úplne závislá. Tatino chodí do práce a snaží sa zarobiť čo najviac, aby sa mohlo dievčatko liečiť a, samozrejme, aj aby ďalším dvom deťom nič nechýbalo. Ale je to veľmi ťažké.
Martinka sa narodila so syndrómom, ktorý je sprevádzaný rastovou retardáciou. Mala rázštep podnebia, operáciu, ktorého absolvovala, keď mala sedem mesiacov. Dostala epileptické záchvaty, na ktoré musí brať každý deň lieky a postupne nasledovali ďalšie problémy.
Syndróm sa vyskytuje u jedného z 50-tisíc narodených detičiek. U Martinky sa prejavuje napríklad aj tak, že nechodí, nerozpráva, málo papá. Často absolvuje rôzne rádiologické procesy a vyšetrenia v Považskej Bystrici, Martine, Banskej Bystrici, Bratislave, Piešťanoch a v kúpeľoch v Turčianskych Tepliciach, prípadne v Nimnici. Okrem toho navštevuje špeciálnu materskú škôlku v Považskej Bystrici, kam ju mamina vozí. Absolvuje aj liečebné procesy v centre v Piešťanoch, ktoré vyskúšali už trikrát a veľmi jej pomáhajú, avšak sú finančne náročné. Tiež začala navštevovať rehabilitačné centrum v Trenčíne. Martinka aj jej rodina má množstvo drobných nádejí, že sa niečo polepší.
Jakubko a jeho opakovaný boj
Jakubko Schwartz sa narodil ako druhý syn s pôrodnou váhou 3200 g a 52 cm v Spišskej Novej Vsi, avšak s ťažkou diagnózou. Na druhý deň ráno letel vrtuľníkom do Detského kardiocentra v Bratislave. Po operácii, ktorá trvala dvadsať hodín, sa neprebral a ostal 4 dni na mimotelovom obehu ECMO, ležať na ARO s tichou nádejou maminy, že sa preberie. Jeho život bol naozaj krehký, lekári dávali len jednopercentnú nádej, že prežije. Po vypnutí prístrojov však Jakubkovo srdiečko naskočilo a začal boj. Lekári neskôr zistili stacionárny nález atrofie mozgu a trombózu venóznych splavov. Prišlo sťahovanie do Bratislavy a tvrdá práca, aby bol z Jakubka šťastný a samostatný chlapec.
Do marca 2014, aj keď nedokázal, čo jeho rovesníci, vedel chodiť, bicyklovať, rozumel pokynom, ovládal posunkovú reč, absolvoval materskú školu ako integrovaný, a potom začal chodiť do špeciálnej školy. Bol samostatný, šťastný, plný lásky a porozumenia.
V snahe Jakubovi pomôcť lekári odporučili katetrizáciu srdca, ktorá prebiehala v celkovej anestéze a Jakuba museli 30 minút oživovať. Tá polhodinka posunula chlapca úplne na začiatok. Tak, ako dokázala rodina vyhrávať na začiatku, nevzdáva sa ani teraz a od osudného momentu v marci 2014 zaznamenáva opäť pokroky. Jakubko začal vnímať, reaguje na slová a podnety, rozumie, začal pozerať svoje obľúbené filmy, smeje sa, začal jesť cez ústa a spolu s mamou sa snažia, aby nemusel potrebovať sondu. Mierne ustúpil aj svalový tonus, chlapec začal hýbať nohami. Cieľom je znova sa postaviť na nohy. Je to dlhá cesta a veľa hodín rehabilitácie.
Program a príspevok
Každý, kto prispel na BUDÍKU, čo i len malou čiastkou, pomohol dvom deťom z regiónu v ich boji s chorobou. Vyzbierať sa podarilo 2130 eur.
Veľké ďakujem patrí aj všetkým zúčastneným účinkujúcim. Program bol naozaj pestrý. V stredu to bola, v rámci divadelného večera, komédia Náhodný výber v ZUŠ I. W. Kráľa, vo štvrtok večer koncert Jána Kostelanského v ZUŠ M. R. Štefánika. V piatok popoludní vystúpenia ZŠ Nemocničná, ZŠ SNP, MŠ Mierová, MŠ Grznára 1441, FSk Manínec z Podmanína, programový mix Centra voľného času v Považskej Bystrici.
A nakoniec v rámci rockového večera vystúpenia hudobných skupín CAPTAIN SLICE, KoRn SK Revival, Temperance, Tristana, Fly On Bonbon pripravené v spolupráci s Považská rockuje na pódiu pri mestskej fontáne.