ILAVA. Po siedmich rokoch úsilia prebiehajú v meste práce na úpravách potoka. Projekt začali vodohospodári realizovať podľa mesta v hraničnom termíne.
Zatiaľ, čo spočiatku sa hovorilo podľa slov primátora Štefana Daška o realizácii v časovom horizonte roka až dvoch, teraz musia práce stihnúť za štyri mesiace. To prináša komplikácie. Problematika rezonovala aj na zasadnutí zastupiteľstva.
Projekt a financie
Jiří Slavík z finančno-majetkového oddelenia mesta informoval na zastupiteľstve, že úprava Podhradského potoka je financovaná bez akejkoľvek účasti mesta, iba zo štátu a Európskej únie.
„Nefinancujú sa však výstavbu mostoviek, nakoľko ide o pokračovanie miestnych komunikácií. Už v minulosti, keď sa projekt pripravoval sa hovorilo o tom, že toto bude musieť financovať mesto,“ povedal Slavík s tým, že s realizáciou projektu začali v hraničnom termíne.
Niekoľkoročné úsilie, úprava a mosty
Primátor Štefan Daško pripomenul záplavy z minulosti a že oblasť je charakterizovaná aj na mapách životného prostredia, ako trvalo ohrozená povodňami. Upozornil tiež, že vodohospodári podávali žiadosti pri výzvach na úpravy tokov z eurofondov na naliehanie mesta opakovane. „Podarilo sa to realizovať až pri piatej výzve. To už je štvrtý pokus,“ povedal primátor s tým, že termíny sú šibeničné.
„V tomto roku sa musí projekt aj dokončiť, čo nevyzerá veľmi reálne. Práce začali a dve premostenia musia padnúť. Nové nie sú predmetom oprávnených nákladov projektu a nemá povinnosť ani správca toku riešiť tieto premostenia finančne. Z eurofondov nemôže a nesmie to ani vo vlastnej réžii, lebo mosty sú naše. Ale to bolo známe od začiatku,“ vysvetlil Daško s tým, že zatiaľ mosty neprojektovali, lebo nikdy doteraz nemali definitívnu istotu, že sa úprava potoka bude robiť, ani či budú musieť ísť premostenia dole alebo nie.
Tlačí ich čas
Keď sa hovorilo o projekte v začiatkoch, stanovené boli podľa primátora iné časové horizonty.
Teraz je všetko inak. „Vždy tvrdili, že časový horizont realizácie tohto projektu je jeden až dva roky, a teraz sa má stihnúť za štyri mesiace. Ale tak sú na Slovensku, žiaľ, manažované veci,“ dodal primátor.
Problematiku nahradenia premostení tak musia riešiť v urýchlenom režime. „Nielen ich naprojektovať a dať vyrobiť, ale aj vysúťažiť. Financovať to vieme prostredníctvom úveru. V tejto chvíli nebudem ani odhadom hovoriť, čo môžu premostenia stáť , ale predpokladám, že do konca mesiaca bude známa projektová cena,“ povedal Daško s tým, že konečná cena úveru bude korešpondovať s vysúťaženou cenou.
Môžu byť problémy
Občania Sihote nemôžu zostať podľa Daška odrezaní a k dispozícii len s jediným priechodom po ceste Trenčianskeho samosprávneho kraja, pri ktorej nie je ani chodník. „Aj tak sa obávam, že ak by to mala realizačná firma stíhať za štyri mesiace, môže sa stať, že nebude môcť čakať a budú musieť zhodiť lávky, aby mohli upravovať koryto a my ich obratom nebudeme schopní osadiť. Koľko bude potom trvať takýto stav, či deň, dva, alebo týždeň, to nemôžem tiež povedať,“ upozornil na zasadnutí Daško.
Poslankyňu Alicu Eglyovú zaujímalo, či v takomto prípade neuvažuje mesto aj o provizórnym premostení. Primátor reagoval, že budú musieť situáciu operatívne riešiť a upozornil na viaceré iné problémy, ktoré sa vyskytli v súvislosti s prácami.
Pripomienka k projektu
Poslanec Viktor Wiedermann ocenil vytrvalú snahu mesta, aby sa začalo niečo robiť s Podhradským potokom. Povedal ešte, že poslanci boli zajedno, čo sa týka dôležitosti realizácie projektu, ktorý treba podporiť. „Tento projekt má zelenú. Škoda len, že sme nemali trochu skôr projektovú dokumentáciu. Dúfam, že na ďalšom zastupiteľstve už bude projekt a budeme už hovoriť aj o cene, akú si budú premostenia vyžadovať,“ povedal.
Primátor Daško vysvetli, že na konci apríla, už keď mali informáciu o tom, že sa bude projekt realizovať, začali riešiť aj vec projektovej dokumentácie premostení. Zdôraznil však, že ich príprava si vyžaduje nejaký čas.
Jedno premostenie, ktoré budú musieť v Ilave nahradiť, má charakter pešieho premostenia a druhé je pre osobné automobily.
Financie z úveru
Zastupiteľstvo nakoniec poverilo primátora mesta prípravou investičnej akcie premostenia Podhradského potoka v súvislosti s jeho úpravou, pričom financovanie bude zabezpečené z úverových zdrojov.