LAZY POD MAKYTOU. V Lazoch pod Makytou bol už druhý ročník víkendového stretnutia žiakov základných a stredných škôl z regiónu Považie, ktorý je zameraný na rozvoj ich umeleckého nadania.
Konal sa pri príležitosti 135. výročia narodenia výtvarnej umelkyne a osvetovej pracovníčky, rodáčky z Lazov pod Makytou, Želmíry Duchajovej – Švehlovej.
Zámer a symbolika
Želmíra Duchajová – Švehlová bola prvá slovenská maliarka s akademickým vzdelaním. Bola aj učiteľkou v obci. Na jej obrazoch sa často objavujú jablone a symbolika je preto aj v pomenovaní podujatia Duchajovej jablonka.
Podujatie oficiálne začalo aj tento rok pred evanjelickou farou, kde bola dňa 6. mája 2001 zasadená mladá jabloň na počesť tejto osobnosti z obce.
Témou prác, ktoré deti pripravovali počas tvorivých dielní, ktoré boli pre ne pripravené počas víkendu v základnej škole, bola úcta k Bohu, láska k domovu a rodnému kraju. Vyhlasovateľom podujatia je občianske združenie Prameň spod Makyty.
Evanjelický duchovný z obce Peter Fabok si už ani celkom nepamätá, ako prišiel nápad organizovať podujatie. „Myslím, že sme sa rozprávali s niekým z obce, hlavne s učiteľmi zo školy, že treba deti ťahať ku konzervatívnym hodnotám a k láske k ľudovému umeniu. Postupne sme to preto rozbehli,“ hovorí Fabok.
Pribúdajú stále nové
Na podujatí býva vždy päť až šesť rôznych workshopov. „Výtvarný je vždy, rezbársky tiež a pred rokom bola aj úprava fotografií na počítači,“ hovorí Fabok s tým, že dochádza k obmieňaniu podľa záujmu detí.
„Tento rok bola novinka, a síce strih videa,“ dodáva. Deti nahrávali na videokameru aj zrkadlovku krásy prírody, architektonické zaujímavosti aj ostatných účastníkov, ktorí prišli a pracovali v základnej škole a s lektorom potom zábery upravovali, strihali a skladali do videa. „Môžeme to pokojne použiť ako upútavku pre ďalšiu akciu,“ hovorí Fabok.
Oceňuje ochotu Považského osvetového strediska, ktoré zabezpečí na podujatie vždy najviac lektorov, hlavne, čo sa týka ručných prác, výtvarných techník. „Dávajú nám, ako organizátor, know-how a akcia sa tak stále kvalitatívne zlepšuje,“ vysvetlil duchovný s tým, že záujem rastie.
„Bol som prekvapený, že v dnešnej virtuálnej dobe to deti veľmi bavilo. Ani čas nestačil, dokonca sme meškali na obed. Medzi výtvarnými technikami si deti vyskúšali napríklad batikovanie tričiek a novinka bola maľovanie na sklo.“
Neľahká činnosť a želanie na prázdniny
Deti mali možnosť vyrobiť si vlastnoručne aj píšťalky. Lektorom bol Michal Topor, ktorý priniesol aj materiál.
Práce zaujali hlavne chlapcov, ale aj medzi dievčatami sa našli adeptky na prácu s drevom, a síce na rezbárstvo. „Vyrezávala som a bol to môj prvý pokus. Aj drevo bolo dosť tvrdé, ale určite to nie je ľahká činnosť. Vyrobila som aj túto maľovanú fľašku,“ prezradila už počas výstavy prác v Dome histórie jedna z účastníčok podujatia Gabriela Malovcová.
„Išla by som na podobné podujatie, keby bolo cez prázdniny. Tam by bolo na prácu viac času,“ dodala ešte Gabriela, tínedžerka zo základnej školy v Lazoch pod Makytou. Pozrieť si spolu s ňou prišli výrobky aj Lucia Jurisova a Andrea Lipovská.