POVAŽSKÁ BYSTRICA. Detský divadelný festival, ktorý je známy aj ako DEDIF, už pár rokov robí záverečnú bodku za divadelnou sezónou. Nejde však o vystupovanie pred veľkým publikom.
Scénky, ktoré si mladí herci pripravia za niekoľko desiatok minút, hodnotia ich kamaráti – herci na spoločnej prezentácii.
Pravidelná akcia
Detský divadelný festival bol pôvodne ako záver divadelnej sezóny vo väčšom meradle. Každý súbor sa predstavil so scénkou pred svojimi spolužiakmi. Pred niekoľkými rokmi organizátori z Považského osvetového strediska scenár zmenili iba na tvorivé dielne. Podľa riaditeľky Považského osvetového strediska Daniely Čižmárovej stále platí, aby sa deti naučili niečo nové, tvorivé, ukázali svoju kreativitu.
„Tento rok sme pre divadelníkov pripravili tri tvorivé dielne, ktoré mali spoločný názov Cesta. Boli zamerané na tvorivé písanie, tvorivé hranie a tvorivú dramatiku spojenú s hudbou. Spestrili sme ich divadelným predstavením v Katolíckom dome, kde sa predstavili deti z divadelného súboru z cirkevnej základnej školy,“ vysvetlila Čižmárová.
Vedia improvizovať
Lektorkami tvorivých dielní boli vedúce divadelných súborov.
Eva Žibrúnová sa venovala deťom, ktorých úlohou bolo vytvoriť scénku spojenú s hudbou. „Som rada, že Považské osvetové stredisko opäť pripravilo festival, ktorý je zavŕšením našej celoročnej snahy. Deti ukázali, že je v nich veľa tvorivej hravosti. Za seba môžem povedať, že hoci hudobná výchova v školách trocha pokrivkáva, deti sú stále hudobne nadané a vedia veľmi dobre improvizovať,“ skonštatovala.
Tvorivé hranie pripravovali deti pod vedením Ivy Semančíkovej. Svojich zverencov pochválila. „Vždy čakám, aké deti dostanem do dielne. Stále pretrváva trend, že v rečovom prejave sú deti šikovné, ale pohybovo trocha zaostávajú. Preto sme sa zamerali najmä na uvoľňovacie techniky. Myslím, že samé boli prekvapené, ako to na konci zvládli, pretože skupinka bola zo začiatku dosť nesúrodá,“ povedala.
Dohľad nad tými, ktorí sa venovali tvorivému písaniu, mala Alena Cehelská. „Majú veľkú fantáziu, téma Cesta im sadla. Prejavilo sa to aj pri rozprávaní odkiaľ a kam sa dá cestovať. A keď to už mali dať na papier, ukázali sa aj ako literárne talenty,“ zhodnotila účastníkov svojej tvorivej dielne.
Bolo to super
Od detských účastníkov festivalu bolo počuť najčastejšie len slová chvály. Takýto záver divadelnej sezóny sa im páči.
„Bola som v dielni zameranej na tvorivé písanie,“ prezradila Emília Tršková. S témou nemala problém, inšpirácia vraj prišla sama a báseň o ceste sa zrodila rýchlo.
Estela Marečková sa, podľa jej slov, trochu stresovala a text niekoľkokrát upravovala. „Keď ho písala, niekedy som sa až bála, ako to bude pokračovať. Ale nakoniec to dobre dopadlo,“ zasmiala sa.
DEDIF sa páčil i Šimonovi Pekarovi. Zúčastnil sa aj predchádzajúcich ročníkov, takže viac-menej bol pripravený na to, čo ho čaká. „Inšpirácia prišla sama. Bola to v podstate blbosť, ale metafora bola v tom, že nezáleží kam ideme, stále sme rovnakí,“ s úsmevom opísal ideu svojho literárneho dielka.
Sabina Haviarová sa ocitla v pohybovej dielni. „Hrali sme sa s nástrojmi, behali s plachtami. Bolo to super, navzájom sme sa pri tvorbe inšpirovali,“ povedala.
Pekné predstavenie pripravili aj deti, ktoré boli v tvorivej dielni s hudbou. Simone Chladnej sa páčil výsledok, ale aj príprava kratučkého predstavenia. „Bolo to super,“ dodala.