NOVÁ DUBNICA. Nariadenie o vykonávaní dezinfekcie a regulácie živočíšnych škodcov na území mesta platilo len niekoľko mesiacov. Prokurátor proti nemu podal protest, pretože nebolo v súlade so zákonom.
Mestské zastupiteľstvo protestu vyhovelo a nariadenie zruší.
Konali v dobrej vôli
V posledných dvoch rokoch sa v meste premnožili potkany. Podľa Kataríny Bašnej z mestského úradu to bol dôsledok aj toho, že ľudia nepoznali svoje povinnosti. „Keď sme komunikovali napríklad so správcami alebo zástupcami bytových domov, často nevedeli, čo všetko majú robiť. Misky s otravou síce dávali do pivníc, ale že majú čistiť aj kanalizačné prípojky, to už nevedeli. Preto sme prijali nariadenie o deratizácii, aby sme zvýšili o nej informovanosť,“ vysvetlila dôvody Bašná.
Podotkla, že nariadenie prijímali s vedomím, že je na hrane zákona, ktorý opomenul práva alebo povinností obce spolupracovať pri deratizácii, ktoré mala do roku 2006. „Zákon ukladá obci, že zodpovedá za zdravé životné prostredie, dobrý stav a čistotu mesta. Nevideli sme preto dôvod, prečo by mesto nemalo spolupracovať pri šírení informácií o deratizácii. Najjednoduchší spôsob preň je oprieť sa o všeobecne záväzné nariadenie (VZN),“ objasnila dôvody, ktoré ich viedli k prijatiu nariadenia.
Prokurátor mal iný názor
Nariadenie je podľa prokuratúry v rozpore so zákonom. „V súčasnosti patrí nariadenie dezinfekcie a regulácie živočíšnych škodcov výlučne do kompetencie úradu verejného zdravotníctva a regionálnych úradov verejného zdravotníctva. Keďže vzťahy upravené predmetným VZN sú predmetom výkonu štátnej správy a mesto nemá zákonné splnomocnenie na prijatie nariadenia, upravujúceho túto oblasť, je prijaté v rozpore s ustanovením § 6 ods. 2 zákona o obecnom zriadení,“ zdôvodnil v proteste okresný prokurátor.
Poslanci sa so stanoviskom prokurátora stotožnili. Jeho protestu vyhoveli.
Čo teraz?
Mesto si bude naďalej zabezpečovať deratizáciu svojich priestranstiev. Väčší problém podľa Bašnej bude s obyvateľmi. „Napríklad mnohí obyvatelia rodinných domov ani nevedia, že by si mali deratizovať aj záhrady. Problém je taktiež aj v niektorých obytných domoch. Inú možnosť, aby sme zabránili rozšíreniu hlodavcov v meste, ako dávať podnet na regionálny úrad verejného zdravotníctva alebo komunikovať s bytovými domami, teraz nemáme,“ dodala.
Kedy je potrebná deratizácia
Zákon o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia hovorí, že jedným z opatrení na predchádzanie vzniku a šírenia prenosných ochorení je regulácia živočíšnych škodcov. Vzťahujú sa na občanov, podnikateľov, právnické osoby a obce.
Nestanovuje však, ako často sa má robiť deratizácia. Podľa regionálnej hygieničky Viery Sirotnej z považskobystrického regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) termíny sa určujú zväčša podľa znalostí o reprodukčnom cykle živočíšnych škodcov, a to v jarných a jesenných mesiacoch.
Najúčinnejšia je pritom celoplošná deratizácia. „Celoplošný a zároveň synchrónny výkon deratizácie má zabezpečiť čo najefektívnejšiu likvidáciu škodcov na čo najväčšom území a má zároveň zabrániť ich migrácii z deratizačne ošetrených objektov do objektov neošetrených,“ vysvetlila hygienička.
Uvažujú o jej vyhlásení
Celoplošnú deratizáciu vyhlasuje regionálny úrad verejného zdravotníctva. Ako Sirotná doplnila, v budúcnosti uvažujú o jej vyhlásení na území celého regiónu, čiže v okresoch Považská Bystrica, Púchov a Ilava.
Zároveň upozornila, že podnikatelia a právnické osoby, ktoré vykonávajú dezinfekciu a reguláciu živočíšnych škodcov ako profesionálnu činnosť, sú povinní začiatok takejto akcie písomne oznámiť najneskôr 48 hodín pred jej začiatkom regionálnemu úradu verejného zdravotníctva. Za prvý polrok považskobystrický RÚVZ eviduje 190 takýchto oznámení.