Sú v centre už dlhšie, nikto sa nestažuje. Vyvrátili scifi o útočení

Na budove v centre mesta umiestnili dva včelie úle. Ide o medzinároný projekt, ktorý má upozorniť aj na miznutie a úhyny včiel, čo je závažný problém.

Dva úle sú aj pod Orlovským mostom.Dva úle sú aj pod Orlovským mostom. (Zdroj: BERKO)

POVAŽSKÁ BYSTRICA. Do projektu Adoptuj si včelu organizácie Greenpeace Slovensko a občianskeho združenia Živica sa v Považskej Bystrici zapojilo združenie Mladí pre Považskú. Jeho cieľom je upozorniť na miznutie a úhyny včiel, ich význam pre človeka a prírodu a propagovať včelárstvo.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Koľko bude úľovObčianske združenie Mladí pre Považskú zareagovalo na medzinárodný projekt záchrany včiel. Okrem dvoch úľov na budove Troch veží sú ešte umiestnené ďalšie dva ešte pri firme Kates pod Orlovským mostom. „Sú reprezentačné, teda upravené, aby sa dal v nich pohodlnejšie sledovať celý systém organizácie života v úli. Budeme mať aj školskú včelnicu, na ktorej sa teraz ešte len pracuje. Robíme terénne úpravy na okraji priemyselnej zóny,“ hovorí Turčáni.

SkryťVypnúť reklamu

Dodáva, že pri nej pomohli s výrobou úľov mestské a štátne lesy a Stredná odborná škola stavebná v Považskej Bystrici. „Včelnica ide pomimo medzinárodného projektu, v rámci našej vzdelávacej činnosti. Tam bude tiež 10 úľov,“ vysvetlil Turčáni s tým, že v rámci medzinárodného projektu plánujú mať celkovo ešte desať úľov.

Dva úle sú na streche Troch veží

Slavo Turčáni predstavuje špeciálne reprezentačné úle pod Orlovským mostom.

Obohatenie medzinárodného projektuMladí pre Považskú teda doplnili medzinárodný projekt. 
„A síce, o vzdelávací program, ktorý rozbiehame od septembra na základných a stredných školách. Popritom sme založili včelársku školu v spolupráci so Strednou odbornou školou v Banskej Bystrici, kde je včelárska škola jediná na Slovensku,“ hovorí Slavomír Turčáni, predseda združenia Mladí pre Považskú. Škola funguje tak, že dva roky sa chodí na výučbu dvakrát do mesiaca v Považskej Bystrici, a potom je preskúšanie v Banskej Bystrici. Po úspešnom absolvovaní skúšok získava študujúci výučný list, na ktorý si môžete ako včelár uplatniť aj živnosť.

SkryťVypnúť reklamu

Výučbu žiakov dohadovali združenia priamo so školami. „V auguste budem dopĺňať ich vzdelávací program našimi prednáškami v rámci hodín prírodopisu a pre starších biológie. Bude to asi päť prednášok, ktoré nebudú zamerané len čisto na včely, ale zahŕňať budú aj environmentálnu výchovu,“ hovorí Turčáni.

Alternatívy ekologického životaŽivica sa snaží ukazovať alternatívy ekologického života priamo v meste. „Chceme ukázať, čo môžu ľudia sadiť, pestovať, chovať priamo, kde žijú, aby nemuseli kvôli tomu cestovať. To sa týka aj včiel. V rámci projektu Adoptuj si včelu osádzame úle v štyroch mestách. Zmyslom bolo tiež upozorniť na problematiku včiel a toho, čo ich ohrozuje,“ hovorí Petra Ježeková zo Živice.

Ďalšie mestáMinulý týždeň bolo uvítanie včiel v Považskej Bystrici a nasleduje Žilina, Lučenec a Kežmarok. V minulosti to bola v rámci predošlého projektu Bratislava a Zvolen. „Fungujú tu už dva roky a sú veľmi úspešné. Tento rok dokonca máme bratislavské včely zapojené do výskumného projektu o kvalite medu a vychádzajú veľmi dobre,“ dodáva Ježeková. Úle sú na starej tržnici priamo v centre Bratislavy na námestí SNP. „Myslím, že viac ľudí byť už inde ani nemôže a nemáme žiadne negatívne rekcie. Ľudia tu pritom bývajú, funduje tu množstvo prevádzok, usporadúvajú sa trhy. Ľudia sa skôr pýtajú, kde včely sú, sledujú úle. Páči sa im to,“ povedala Ježeková.

SkryťVypnúť reklamu

Nie fantóm ale roje operyPrvý projekt spúšťala Živica v spolupráci so švajčiarskou organizáciou, ktorá má mestské včely v Bazileji už desiatky rokov. „Tu naokolo je to už v mnohých mestách, napríklad aj v Brne, či Viedni. Býva to aj na známych hoteloch, v ktorých potom spotrebúvajú vlastný med. Bola som sa pozrieť aj na Konezerthaus vo Viedni. Včely sa im aj vyrojili. Pýtala som sa, či nevznikla nejaká panika a dostala som odpoveď, že ľuďom sa to páčilo, chodili si chytanie roja fotografovať. Sú pyšní, že je tam niečo podobné. Aj u nás boli spočiatku obavy, ale teraz už je to iné,“ dodala Ježeková.

Nejde o krátkodobú záležitosťKatarína Nikodémová z Greenpeace Slovakia hovorí, že med ktorý získajú organizácie a združenia, môžu použiť podľa svojho vlastného uváženia. „Prioritne však nie je projekt o dorábaní medu. „Skôr je to príležitosť, aby sme ukázali, že včely majú problém a dochádza k veľkým úhynom. Projekt v štyroch mestách nie je krátkodobá záležitosť, naplánovaný je na päť rokov. Miestne organizácie musia zabezpečiť kontinuitu,“ vysvetľuje Nikodémová.

Petra Ježeková dodáva, že ľudia majú nutkanie začať s niečím, ale potrebujú v prvopočiatkoch podporu, nakopnutie. „Volá nám veľmi veľa ľudí aj píše, že sa im páči chovať včely v meste. My im dáme know-how a môžu začať. Trávime veľa času osvetou.“

Reakcie ľudíA ako reagovali na umiestnenie dvoch úľov v centre mesta Považskobystričania? Pýtali sme sa na to v uliciach v čase, keď už včielky fungovali na streche niekoľko dní.

„Nemali sme ani šajnu, že tu niečo podobné je. Ale sme radi, že tu máme včielky, veď kde sú ony, tam je aj život,“ povedala Jozefína Virdzeková. Jej manžel dodal, že med má veľmi rád a včielkam nezazlieva ani žihadlá. „Som imúnny aj voči včeliemu jedu, nemôžem na včely povedať krivé slovo, aj keď som už dostal aj nejaké to žihadlo. Držím im palce, nech sa im u nás v PB darí,“ dodal pán Virdzek.

„Áno, máme tu na streche včely. Chodievame tadiaľto, ale neobťažovalo nás nič. Neprekáža nám to vôbec, práve naopak,“ povedal pán Ladislav z Považskej Bystrice.

„Nevšimol som si to. Ale ten projekt je fajn nápad. Predstava o tom, že by včely mali útočiť. To je scifi. Práve preto je dobrý takýto projekt, aby sa vyvrátili takéto mýty. Je dôležité vedieť, ako veci naozaj fingujú,“ povedal Markus Teska.

Čo hovorí na projekt skúsený včelárPeter Čerňanský, predseda považskobystrickej základnej organizácie Slovenského zväzu včelárov hovorí, že projekt je zaujímavý. Nový trend a čo ich ničí

„Včely sa vďaka projektu dostávajú bližšie k mladým a je to aj pekná myšlienka. Voľakedy sa totiž tradovalo, že včely patria na okraj mesta, ale dnes je trend opačný,“ hovorí Čerňanský s tým, že v Európe sa sťahujú do miest a má to výhody. „Včely v meste nepoškodzujú jedy, ktoré sa používajú pre ničenie škodcov v lesoch alebo pri pestovaní poľnohospodárskych plodín. Určené sú na likvidáciu hmyzu a je to aj pre včely veľmi nebezpečný,“ vysvetľuje Čerňanský.

Dodáva, že tlak na včely je podľa neho z viacerých strán a sú veľké problémy s úbytkom. „Okrem spomínaných jedov je to aj častý výskyt včelích chorôb, hlavne klieštika. V západných krajinách je so včelami veľký problém,“ hovorí Čerňanský.

Zlé obdobie a náprava

Včelár dodáva, že aj posledné zimné obdobie bolo dosť nepriaznivé. „Súviselo to s tým, že minulý rok bol premnožený klieštik a veľa včiel sa nedožilo už Vianoc. Rodiny nám padali už v októbri. Premnoženie tiež súvisí s počasím a klimatickými podmienkami, ktoré boli minulý rok priaznivé,“ vracia sa do nedávnej minulosti Čerňanský.

Tento rok je však podľa neho veľmi dobrý. „Aspoň tu na Považí sú medné výnosy veľmi dobré. Veľkú znášku dáva lesný med. Rozmnožovanie včiel je veľmi dobré, takže úbytky, ktoré boli cez zimu, sa obnovili do normálneho stavu. Minulý rok medovicový med ani nebol, ale aj celkovo bolo medu málo. Ale tento rok je veľmi dobrý a včelári sú spokojní,“ hovorí s uspokojením včelár, ktorý uvítal projekt mladých ľudí a je im veľmi nápomocný.

Malí susedovci a včely

Pán Čerňanský sa venuje včeláreniu už 30 rokov, takže slúži aj pri projekte vzácnymi radami.

Ku svojim včielkam vodí omladinu. „Malých susedovcov z paneláku. Akurát sme išli do včelnice v Jasenici, keď sa mi ozvali novinári. Už ma otravujú od jari, aby som ich zobral. Tak som povedal, že cez prázdniny. Musel som splniť slovo, lebo dospelí nemôžu deti klamať,“ vysvetlil s úsmevom pán Čerňanský, ktorého na každom kroku prenasledovali dvaja deväťroční školáci, chlapec a dievčatko a dokonca ešte jedno päťročné chlapča. Včiel sa veru neboja, čo aj dokázali pri prehliadke úľov mestských včiel.

Pichne len výnimočne

Rozhovoril sa aj tom, kedy včela pichne a čo nám skôr znepríjemňuje život.

„Včela pichne len vtedy, keď jej niekto ublíži, napríklad keď ju pristúpi alebo nechtiac pritlačí. Inak má záujem zachrániť si život a nie obetovať ho pre žihadlo. Včela nejde v žiadnom prípade ako osy na šťavy, ovocie, sladkosti. Včely toto nerobia, toto ich neláka. Ony potrebujú nektár z kvetov,“ povedal Čerňanský s tým, že ich prítomnosť v centre mesta ľudia negatívne nepocítia.Autor článku

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Považská

Komerčné články

  1. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  2. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  3. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  4. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  5. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  6. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  7. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  8. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  1. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  2. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  3. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  4. Tisíce ľudí sa tešia z vyšších platov
  5. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  6. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  7. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  8. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 57 438
  2. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 10 822
  3. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 7 573
  4. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody 5 879
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 5 166
  6. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva? 5 114
  7. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy? 4 593
  8. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 3 740
  1. Štefan Šturdzík: Skvelá Hejková.
  2. Martin Fronk: Hrady pre milionárov: Ako biznis oživí ruiny, ktoré štát ignoruje
  3. Lýdia Vargová: Čarovný svet folklóru
  4. Štefan Šturdzík: Piešťany
  5. Ján Valchár: Ropa ako nenabitá zbraň
  6. Ján Šeďo: Huliak je opozičným baranidlom, novou "radosťou" vlády.
  7. Rudolf Brídzik: Krajina zázrakov (alebo prízrakov).
  8. Dušan Koniar: Premiérska téma: zber dát, informácií a krvavých košieľ
  1. Martina Paulenová: Dozvedeli sme sa zlú správu 63 352
  2. Martin Ondráš: Slintačka a krívačka - prečo to celé nesedí 44 942
  3. Vlado Jakubkovič: Otvorený list Generálnemu prokurátorovi 18 555
  4. Michael Achberger: Revolučný trik na chudnutie: Ženy si ho pochvaľujú, trvá len 5 minút denne 15 318
  5. Marcel Rebro: Armádny kaplán: všetci chlapci sú mŕtvi. Pošlite drony, nech ich pomstíme 12 975
  6. Rado Surovka: Keby blbosť kvitla 12 854
  7. Natália Milanová: Ministerstvo kultúry objednalo tanečné odevy pre žiakov od stavebnej firmy 12 535
  8. Viktor Pamula: Rozklad ministerstva zahraničných vecí pokračuje 10 385
  1. Radko Mačuha: Prejav Roberta Fica v Moskve. ( fikcia)
  2. Radko Mačuha: Čurilla? Veď to je magor.
  3. Marcel Rebro: Raketový útok v Sumoch je aktom štátneho terorizmu
  4. Věra Tepličková: Opäť bližšie ku snu stať sa policajtom
  5. Marcel Rebro: Armádny kaplán: všetci chlapci sú mŕtvi. Pošlite drony, nech ich pomstíme
  6. Radko Mačuha: Ideme ďalej.
  7. Tupou Ceruzou: Hrádza proti progresivizmu
  8. Tupou Ceruzou: Trump vs. Čína
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Považská Bystrica a Púchov - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Považská

Či už ste skúsený pestovateľ alebo len nadšený amatér, s našimi jednoduchými a účinnými tipmi bude vaša záhrada kvitnúť ako nikdy predtým.


Ilustračné foto

V Ilave a Dubnici nad Váhom polícia odhalila opitých vodičov áut.


Obľúbený výletný vlak pripravujú na letnú prevádzku. Na trať sa vráti opäť v júni.


Ilustračná fotografia.

Lekári v Trenčianskom samosprávnom kraji nahlásili minulý týždeň 2846 akútnych respiračných ochorení.


TASR
  1. Štefan Šturdzík: Skvelá Hejková.
  2. Martin Fronk: Hrady pre milionárov: Ako biznis oživí ruiny, ktoré štát ignoruje
  3. Lýdia Vargová: Čarovný svet folklóru
  4. Štefan Šturdzík: Piešťany
  5. Ján Valchár: Ropa ako nenabitá zbraň
  6. Ján Šeďo: Huliak je opozičným baranidlom, novou "radosťou" vlády.
  7. Rudolf Brídzik: Krajina zázrakov (alebo prízrakov).
  8. Dušan Koniar: Premiérska téma: zber dát, informácií a krvavých košieľ
  1. Martina Paulenová: Dozvedeli sme sa zlú správu 63 352
  2. Martin Ondráš: Slintačka a krívačka - prečo to celé nesedí 44 942
  3. Vlado Jakubkovič: Otvorený list Generálnemu prokurátorovi 18 555
  4. Michael Achberger: Revolučný trik na chudnutie: Ženy si ho pochvaľujú, trvá len 5 minút denne 15 318
  5. Marcel Rebro: Armádny kaplán: všetci chlapci sú mŕtvi. Pošlite drony, nech ich pomstíme 12 975
  6. Rado Surovka: Keby blbosť kvitla 12 854
  7. Natália Milanová: Ministerstvo kultúry objednalo tanečné odevy pre žiakov od stavebnej firmy 12 535
  8. Viktor Pamula: Rozklad ministerstva zahraničných vecí pokračuje 10 385
  1. Radko Mačuha: Prejav Roberta Fica v Moskve. ( fikcia)
  2. Radko Mačuha: Čurilla? Veď to je magor.
  3. Marcel Rebro: Raketový útok v Sumoch je aktom štátneho terorizmu
  4. Věra Tepličková: Opäť bližšie ku snu stať sa policajtom
  5. Marcel Rebro: Armádny kaplán: všetci chlapci sú mŕtvi. Pošlite drony, nech ich pomstíme
  6. Radko Mačuha: Ideme ďalej.
  7. Tupou Ceruzou: Hrádza proti progresivizmu
  8. Tupou Ceruzou: Trump vs. Čína

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu