Domáci potešili, oživujú folklór

Na dvadsiatom ročníku folklórnych slávností v Lysej pod Makytou sa predstavili aj domáci folkloristi. Po útlme dochádza k oživeniu činnosti. Vrátiť sa chcú aj k zvykoslovným pásmam. Ako prvá bude svadba.

Domáca spevácka skupina.Domáca spevácka skupina. (Zdroj: ARCHÍV POS)

LYSÁ POD MAKYTOU. Počasie jubilejnému ročníku folklórnych slávností veľmi neprialo. Ľudí to však neodradilo. Okrem folklórnych vystúpení boli pre deti pripravené tvorivé dielne, fotografická výstava ako spomienka na predošlé ročníky podujatia, prezentácia ľudových výrobcov, ako aj výborné jedlo, guláš z diviny od miestneho poľovníckeho združenia.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Trombitáši a biče

Slávnosti začali efektne ako vždy, po areáli sa ozýval najprv tradičný zvuk trombít a neskôr práskanie bičov.

Na rozľahlom priestranstve ihriska pred tribúnou dvoch malých chlapcov s bičom v ruke ešte veľmi vidieť nebolo, zato počuť doďaleka. Práskali jedna radosť. Naučiť sa to však nebola žiadna slasť. Mirko Pončík z Lúk sa priznal, že veru občas aj utŕžil ranu, keď bol neopatrný. „Ja som sa trafil aj do oka,“ priznal sa jeho kamarát Dušan Dundek. Miro Pončík, folklorista a tatko jedného z mládencov sa len usmieval a stihol dodať, že všetci prišli z Lúk.

SkryťVypnúť reklamu

Javorina a piesne z obce

Vystúpenie folklórnych skupín otvorili domáci, folklórna skupina Javorina a detský súbor Makytka. V obci dochádza po útlme opäť k oživeniu činnosti.

„Spievali sme všetko pesničky tu od nás, z Lysej. Kedysi sa aj bežne hrávali, ale teraz už málo. Ešte dobre, že sa našiel človek, ktorý podchytil toto dedičstvo a nacvičil nás v súbore. Držia sa tak dodnes,“ povedal po vystúpení Jozef Javorek, spevák z Javoriny.

Že ide o tradičné domáce pesničky, potvrdili aj ženičky zo súboru. „Sú to piesne od starých materí a otcov,“ povedala Marta Drdáková. Eva Kákošová vysvetlila, že, našťastie, niekedy v šesťdesiatych rokoch vyšla pekná kniha, kde sú piesne aj zachytené. „V nej sa ich zachovalo dosť,“ dodala pani Kákošová s tým, že by potrebovali šikovného hudobníka, ktorý by im piesne prehral, aby ich spievali ešte lepšie. Veľa sa totiž vraj aj stráca. „Potom je to problém. Spievať musíme len podľa toho, čo si pamätáme z počutia,“ dodala.

SkryťVypnúť reklamu

Oživenie z minulosti

Jana Nošíková, ktorá sa ujala po rokoch opäť činnosti Javoriny, bola aj zakladajúcou členkou Javoriny. Trochu si pod pódiom zaspomínala. „Mala som súbor desať rokov, a potom bola prestávka. Ani na obci nebola celkom vôľa, aby fungoval. Teraz som už na dôchodku, a tak, keď ma oslovili, či by sme činnosť neobnovili, povedala som si – prečo nie. Celkom sa už na takúto robotu teším,“ prezradila pani Nošíková.

Kedysi vystupovali aj so zvykoslovnými pásmami ako krštenie, svadby, jarmoky. Radi by sa k tomu všetkému vrátili. „Začínali sme so svadbou a s ňou chceme po rokoch aj opätovne začať,“ prezradila Nošíková s tým, že u nich v obci boli tiež špecifické zvyky. Zaujímavé bolo vždy napríklad stŕhanie venca. „Robil to prvý družba a spievala sa pri tom zádumčivá, typická pesnička. Potom už prišla nevesta prezlečená a spievala sa zase iná, opäť tradičná pieseň o sivej holubičke, ktorej sa v piesni pýtajú, kde bola a kde svoje popolavé perie stratila. Práve táto pieseň dojímala na svadbách staršie ženy k slzám. Chceme toto všetko oživiť,“ povedala Nošíková.

SkryťVypnúť reklamu

Mnohí ľudia, s ktorými spolupracovala pred rokmi už, bohužiaľ, nežijú, ale budú sa snažiť zostaviť pásmo tak, aby bolo čo najviac ich, tradičné. Nácviky síce nebudú podľa Nošíkovej jednoduché, lebo ako vo všetkých súboroch, je problém hlavne s mladými členmi v súbore, ktorí musia dochádzať za prácou aj do školy, ale zorganizujú všetko tak, aby nácviky zvládali.

lysa2web.jpg

Detský folklórny súbor z Lysej pod Makytou.

Sú šikuľky, dostali pochvalu

Po štyroch rokoch sa opäť oživila aj činnosť detského folklórneho súboru Makytka. „Sú to deti, ktoré sa zaujímajú o folklór, takže si myslím, že sa dá pracovať, chytajú sa dobre,“ skonštatovala Stanislava Kačíková, ktorá sa spolu s manželom Jozefom a Veronikou Plevákovou rozhodla pre folklórnu činnosť v obci. Skúsenosti majú manželia s pôsobenia vo folklórnom súbore Váh v Púchove a Veronika zase z Konope aj Konôpke. „No, dali sme sa traja dokopy a skúšame,“ dodala skromne Kačíková s tým, že spočiatku mali aj obavy.

Na pódiu sa počas slávností predstavili lúčnymi hrami, kde nechýbali vyčítanky, piesne ani tanček. „Chceli sme zachytiť atmosféru kosenia lúk v minulosti, pri ktorom sa deti hrávali a napodobňovali dospelých,“ vysvetlila Kačíková. Po vystúpení deti hľadeli na vedúcu a niektoré sa veru aj vypytovali, či to bolo dobré, či sa jej vystúpenie páčilo. Spýtali sme sa preto aj my, ako je spokojná. „Sú to šikuľky, patrí im pochvala,“ povedala.

V súbore je zatiaľ 15 detí, z toho dvoja chlapci. „Je to taký menší babinec, ale to je problém viacerých súborov. Ale uvidíme, kto sa prihlási. Radi uvítame v jeseni viacero detí. Určite chceme, aby chlapci vystupovali s niečím čisto chlapčenským,“ povedala Kačíková.

Ešte v programe

Po domácich nasledovalo už vystúpenie ostatných folklórnych skupín a súborov. Konopy z Dohnian, folklórnej skupiny z Mestečka, Javorníka z Lúk, Bystričana s pásmom z Púchovskej doliny. Prišli však aj hostia z iných kútov Považia, Praznovanka a Mladosť z Dubnice nad Váhom či trombitáši Štefánikovci z Nimnice. Ťahákom bolo vystúpenie Trnafčana z Trnavy.

Zhodnotenie

„Počasie sa síce nevydarilo, ale už sa stalo, že sme mali horšie. Ale ľudia sa majú kde schovať a ja verím, že to nenaruší priebeh folklórnych slávností,“ povedal starosta obce Ondrička. Vyzdvihol prínos Považského osvetového strediska pri organizovaní podujatia, ktoré by sa bez ich pomoci po dvoch desaťročiach len ťažko vypracovalo na takú úroveň, na akej je dnes.

Milan Panáček, starosta Dohnian, prišiel pozdraviť účastníkov slávností aj za Trenčiansky samosprávny kraj. Vyzdvihol význam podujatia a zdôraznil, že získalo už pevné miesto medzi obľúbenými podujatiami v Púchovskej doline.

Lienky, super hojdačka, výstava a fajn gulášik

Pripravených bolo aj množstvo sprievodných podujatí. Počas tvorivých dielní vyrábali deti z vyfúknutých vajec krásne pestrofarebné lienky za výdatnej pomoci Ľubice Šulavíkovej, ktorá v miestnej škole učí výtvarnú výchovu. „Sestra moderuje, mama robila výzdobu a mňa zavolali na dielne, angažuje sa jednoducho celá rodina,“ povedala s úsmevom Ľubica, ktorej pri stole deti rýchlo pribúdali.

Keď už sa deťom nechcelo vyrábať a potrebovali prestávku, stráviť ju mohli na vydarenej stromovej hojdačke, vyrobenej z veľkých prútených košov.

Záujem mali návštevníci aj o výstavu fotografií mapujúcich predošlé ročníky slávností či prácu remeselníkov. miestne Poľovnícke združenie Kýčera navarilo zase na podujatí výborný guláš z diviny.

Na večer a aj v noci pokračovalo podujatie ľudovou veselicou.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Považská

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  4. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  5. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  6. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  7. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 104 231
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 22 262
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 12 085
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 7 132
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 792
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 5 246
  7. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 545
  8. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 4 505
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Považská Bystrica a Púchov - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Považská

Obľúbený predajca elektroniky NAY pokračuje vo svojom VEĽKOM VÝPREDAJI.


Dekan farnosti v Považskej Bystrici Pavol Mazúch.

Na cirkevné stavby sa nevzťahujú dotácie či eurofondy.


1
Skončili v sebe tri autá.

K nehode došlo v piatok ráno.


Žilinské Sladkosti pre hostí o tom presviedčajú už 10 rokov.


Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu