PLEVNÍK-DRIEŇOVÉ. Hoci k rozdeleniu Česko-Slovenska došlo pred vyše dvanástimi rokmi, väzby medzi ľuďmi, ktoré fungovali, sa nepretrhli. Veľmi blízko k sebe majú aj folkloristi z oboch strán hranice. Nejde len o kamarátske vzťahy, ale aj snahu o šírenie ľudových tradícií na Slovensku a Morave.
Medzi takéto podujatia patrí i festival moravskej hudby, tanca a tradícií Morava krásna zem. Tento rok sa konal už tretí ročník. „Spoluprácu s moravskou stranou podporuje aj úrad vlády, ktorý nám na podujatie poskytol dotáciu,“ hovorí Janka Muráňová z folklórneho súboru Dúbravček.
Partnerov na druhej strane našli veľmi rýchlo. „Malá Rusava je náš družobný súbor, nie je problém nájsť ani ďalších partnerov, ponuky sa sypú. Na oboch stranách hranice sme vyrastali na moravskej hudbe a Moravanke, takže doposiaľ nám je blízka, rovnako aj súbory k nám radi prichádzajú doplnila Muráňová.
Spoločnými podujatiami podľa nej napĺňajú aj spoločné memorandum medzi Moravskou národní obcou a združením Morava krásna zem aspoň spoločnými aktivitami. A že moravská hudba nie je blízka len folkloristom, ale aj divákom potvrdzovalo zapĺňajúce sa priestranstvo pri futbalovom štadióne. Lákadlom nebola len folklórne súbory z Moravy, ale moderátor a spevák Karel Hegner, ktorý sa predstavil s cimbalovou muzikou Aleše Smutného.
Autor: VŽ