Na zastupiteľstve v Iliavke neschválili zmeny rozpočtu. Primátor pozastavil výkon uznesenia, právnička upozornila na súdne spory. Sporné bolo cena budovanie otoča v Skale.
ILAVA. Na plánovanom júnovom zasadnutí zastupiteľstva v Iliavke odzneli pochybnosti pri schvaľovaní zmeny rozpočtu v súvislosti s cenou za budovanie otoča v Skale. Pri hlasovaní nakoniec zmeny neprešli. Primátor uznesenie vetoval a upozornil na riziká. Mestská právnička Barbora Harušincová poukázala zase na právny dopad a hroziace súdne spory. Jeden by hrozil aj v súvislosti so samotným budovaním otoča. Nakoniec bolo neplánované zasadnutie.
Pripomienky a reakcia
Pri schvaľovaní zmien rozpočtu vystúpil s pripomienkou poslanec Viktor Wiedermann. „V zmenových listoch je uvedená rekonštrukcia otoča a príjazdovej cesty na Skale a je tam navýšenie 4290 eur napriek tomu, že v rozpočte bolo pôvodne schválených 25-tisíc eur. Chcem sa spýtať, či toto je v súlade so zákonom o finančnej kontrole,“ spýtal sa Wiedermann.
Mestská právnička Barbora Harušincová vysvetlila, okrem iného, že cena za realizáciu otoča bola zo začiatku určená len odhadom. Poslanec Wiedermann sa opäť spýtal, či je všetko v súlade. „Finančnú operáciu alebo jej časť nemožno vykonať, ak finančná operácia alebo jej časť nie sú v súlade so skutočnosťami v odseku jedna, to je rozpočet. Čiže podľa môjho názoru, aj keď nie som právnik, je tu rozpor,“ zdôvodňoval poslanec, odvolávajúc sa na predpis zákona o finančnej kontrole a vnútornom audite. Právnička zopakovala, že nevidí dôvody na nesúlad. Ak by bol, nepokračovalo by sa podľa nej so stavbou.
Postup pri otoči a cena
Na pripomienky poslanca reagoval aj primátor Štefan Daško. „Vy sa odrážate od jedného zákona, ale sú aj iné ,“ pripomenul Daško a priamo k otoču povedal, že ako investičná akcia bol a je rozpočtovaný na tento rok. „Bolo to rozpočtované ako plánovaný predpoklad, ktorý vždy môže mať odchýlku smerom plus alebo mínus. Dostal sa do rozpočtu a po Novom roku bola spracovaná projektová dokumentácia aj s nacenením a išiel do súťaže,“ opísal postup Daško.
Dodal, že zákazka prešla verejnou súťažou, ktorej výsledok je už dnes známy a nie je ani jeden dôvod na to, aby spochybňovali právo toho, kto súťaž vyhral, realizovať akciu za cenu, v ktorej to vysúťažil. „Cena, ktorá je teraz, vychádza z výsledku verejnej súťaže,“ pripomenul primátor s tým, že on inú cenu ani zmluvu podpísať nemôže podľa dikcie zákona a dodávateľ by to mohol napadnúť na súde.
Vytkol aj neinformovanie
Poslanec Wiedermann vyjadril názor, že do schválenia rozpočtu boli poslanci na konci roka dosť tlačení a dotkol sa aj postupu pri otoči. „O zmene sme mali byť informovaní vopred, až potom mala prebehnúť akcia a do aukcie sme mali ísť s vyššou cenou,“ povedal poslanec. Na záver sa vyjadril aj k zmluve, kde je podľa neho prípustná zmena ceny. „Podľa mňa by mala byť cena konštantná, nemenná,“ dodal nakoniec.
Primátor Daško uviedol, že rozpočet plán a rozpočet skutočnosť má vždy nejaké odchýlky. „Investičná akcia odsúhlasená v rozpočte bola realizovaná verejným obstarávaním. Keď sa niekto v decembri netrafil do ceny podľa projektovej dokumentácie, to sa môže stať. Nikto nie je dokonalý,“ povedal primátor s tým, že po vysúťažení išla cena dole.
Poslanec ešte dodal, že ísť do aukcie s vyššou cenou, ako bola stanovená v rozpočte, nie je legislatívne správne.
Výhrady iných poslancov
Do diskusie sa zapojila aj poslankyňa Silvia Bagínová. „Vnímam ako nefér, že ste nás neinformovali, že cena odborného odhadu bola vyššia. Možno stačilo toto vykomunikovať,“ vytkla primátorovi. Poslankyňu doplnil jej kolega Vladimír Bagin. „Bol nejaký nástrel 26-tisíc eur, potom bola projektová dokumentácia a cena bola už 35-tisíc eur. Stačilo poslať mail,“ povedal poslanec s tým, že by sa to mohlo opakovať. Z úst primátora aj vedúceho oddelenia výstavby a životného prostredia Stanislava Janušeka odznelo, že ak by sa vyskytlo niečo podobné, budú poslanci informovaní.
Neschválené zmeny a riziká
Návrh na zmeny rozpočtu na júnovom zasadnutí nakoniec neprešiel. Primátor upozornil, že uznesenie bude musieť vetovať.
Tesne po konaní zastupiteľstva vydala písomné stanovisko právnička mesta Barbora Harušincová. Upozornila na viaceré riziká. Jedno z nich sa týkalo aj investičnej akcie budovania otoča na Skale. „Ďalším problémom môže byť samotný projekt Rekonštrukcia otoča autobusov na sídlisku Skala. Tým, že sa neschválila zmena rozpočtu, nemôže sa pokračovať na prácach v zazmluvnenom rozsahu – teda tak, ako si zákazku vysúťažila firma,“ uvádza sa v jej stanovisku s tým, že ak sa nepodarí so zástupcami firmy dohodnúť, môže mesto skončiť na súdnom pojednávaní.
Prednosta mestského úradu vyzval poslancov, aby zvolali neplánované zasadnutie. Upozornil tiež na mnoho ďalších problémov, ktoré by neschválenie zmien spôsobilo. Vyjadril sa aj hlavný kontrolór mesta Vladimír Leško. „Vzhľadom k tomu, že na mestskom zastupiteľstve konanom 23.06.2015 boli v časti D bod 8, 9 Uznesenia č. 3/2015 schválené výdavkové finančné operácie, je potrebné k týmto výdavkom na najbližšom mestskom zasadnutí upraviť príjmovú časť rozpočtu formou schválenia príjmov (týmto doporučujem vykonanie uvedených príjmových rozpočtových opatrení),“ uvádza sa v jeho stanovisku.
Veto a ďalšie zastupiteľstvo
Primátor nakoniec pozastavil výkon uznesenia, v ktorom je zakotvené neschválenie zmien rozpočtu.
Neplánované zasadnutie zvolal nakoniec jeden z poslancov, ktorý nebol prítomný na plánovanom, o dva týždne. Navrhované zmeny rozpočtu na ňom schválili. Ako informoval prednosta mestského úradu Ľubomír Turcer, udalosti negatívne neovplyvnili výstavbu otoča a aj riziko súdnych sporov sa zažehnalo.