POVAŽSKÉ PODHRADIE. Miroslav Tichý zo Združenia hradu Bystrica hovorí, že počas prác na paláci južného obytného krídla narazili najprv na maľovanú omietku. Po odkrytí ich čakalo milé prekvapenie.
Radosť bola veľká
Peter Záhora objavil krásnu ornamentálnu atiku. „Radosť mal veľkú a my ostatní tiež. Určite to bolo veľmi milé prekvapenie,“ hovorí Miro Tichý s tým, že je dosť unikátom v týchto končinách.
Maľovaná atika, ktorú objavili.
Takto nejak to dávno mohlo vyzerať.
Privolali aj metodikov z Pamiatkového úradu v Trenčíne. „Objav doskúmavajú a pracujú na odbornom stanovisku, čo ďalej. Lešenie tak bude stáť pri hradbe o čosi dlhšie,“ hovorí Miro Tichý.
Naozaj milé prekvapenie
Miroslav Matejka, stavebný historik hovorí, že ide o renesačnú atiku z druhej polovice 16. storočia v obytnom krídle. „Objavujú sa podobné typy atík, ale väčšinou na Spiši, a to na kostoloch a kaštieľoch z druhej polovice 16. alebo zo 17. storočia. Je to ukončenie koruny paláca, ktoré bývalo v renesancii. Je to naozaj milé prekvapenie. Zachovala ho maľovka na atike, lebo v tejto časti sa neskôr nadstavovalo a časti boli zamurované. Tak sa to zakonzervovalo,“ vysvetlil Matejka.
Hrad si zdobili, boli bohatí
Matejka ešte dodáva, že na hrade sa počas opráv našlo veľa zaujímavých artefaktov a mal bohaté kamenárske detaily neskorej gotiky a renesancie. „Páni hradu, Podmanickovci, si svoje sídlo dosť zdobili, boli bohatí ako lúpežní rytieri,“ uvažuje už aj s humorom stavebný historik Miroslav Matejka.
Obytné krídla paláca a práce
Palác južného obytného krídla je reprezentatívnejším objektom, ktorý konzervujú hradári už tretí rok. „Na budúci by sme mali práce na ňom už ukončiť. Je ešte predpoklad po dohode s metodikmi, že by sa tu mohla spraviť aj nejaká vyhliadka v jednej časti. To však musíme ešte poriešiť aj s architektom a so statikom,“ hovorí Tichý.
Na ďalšom objekte, čo je severné obytné krídlo, obnovujú teraz polozaniknuté strieľne. „Máme tri hotové a teraz pracujeme na štvrtej. Ak sa to podarí, zrekonštruujeme aj arkier so zrušenou strieľňou. Tiež robíme práce na vstupnom koridore a deliacej priečke, ktorá vytvára vlčiu jamu pred padacím mostom,“ dodal Tichý.
Lešenie museli nechať pri hradbe pre nález dlhšie.
Význam pomenovaní
Vlčia jama sa pôvodne používala na odchyt divej zvery. Vrch bol maskovaný a na jej dne boli koly, ktoré však nie sú podmienkou. Používala sa však aj ako obrana proti ľuďom pri hradbách. Na kôl si mala obeť poraniť nohu a mala byť tak vyradená z boja. Vlčia jama na hradoch sa vyhlbovala najčastejšie v priestore brány.
Arkier je druh previsnutej nosnej konštrukcie podobnej nosnej konštrukcii balkóna. Vystupuje na priečelí budovy.