DUBNICA NAD VÁHOM. Poslaním súťaže je okrem iného posilnenie tvorivého myslenia a tímovej spolupráce. Skladá z dvoch častí.
Dve časti
Prvou z nich je podľa učiteľky z gymnázia Evy Bežákovej riešenie dlhodobého problému, na ktorom pracujú tímy pod vedením pedagógov celý školský rok. Zadania problémov prichádzajú z Ameriky a sú zamerané predovšetkým na techniku, divadelníctvo a konštrukčné úlohy. Úlohou každého 5- až 7-členného družstva je v tejto časti príprava a nacvičenie 8-minútovej prezentácie, v ktorej tím predstaví, často nápadité, vtipné aj netradičné riešenie zadanej úlohy. Druhou časťou súťaže je vyriešenie tzv. spontánneho problému, preverujúceho schopnosti spolupráce súťažiacich a spontánneho riešenia problémov.
Nereálne sa stalo reálne
Keď sa študentky dozvedeli, že majú možnosť cestovať do Ameriky na svetové finále, najskôr sa im to zdalo nereálne. Najväčším problémom boli financie, ale podarilo sa ho prekonať. „Náš sen nám pomohli uskutočniť rôzni sponzori. Veľmi nám pomohla aj milá americká dôchodkyňa Barbara Babuska, priatelia a rodičia,“ povedala študentka dubnického gymnázia Sabína Vančíková.
Konečne sa dočkali svojho dňa D. Na otvárací ceremoniál prišli v slovenských krojoch. „Každý bol z nás unesený a stali sme sa tuším najfotografovanejšími dievčatami. Už dlho sa svetového finále Odysey mysle nezúčastnil tím zo Slovenska a niektorí ani nevedeli, kde sa Slovensko nachádza,“ prezradila Monika Kňažeková.
Dubnický tím Prečo nie sa ale nezľakol. Práve naopak, dievčatá sa snažili svoju celoročnú prácu predviesť čo najlepšie. Šesťčlenný tím dubnických študentiek v zložení Dominika Habánková, Sabína Vančíková, Lenka Božíková, Alex Peťková, Monika Kňažeková a Kristína Turzová si podľa poroty počínal veľmi dobre. V silnej konkurencii 35 tímov vybojoval krásne jedenáste miesto.
Autor: VÁ