Pondelok, 14. október, 2019 | Meniny má Boris

Vážení čitatelia, prevádzku služby sme sa rozhodli ukončiť.
Ďakujeme za záujem a ponúkame vám čítanie na titulnej stránke www.myregiony.sk.

Nechajte spievať Mišíka

Kde a kedy ?

Orig. názov: Nechte zpívat Mišíka

Žáner: dokument, hraný

Dĺžka: 100

Réžia: Jitka Němcová

Hrajú: Vladimír Mišík, Adam Mišík, Bára Mišíková, Maťo Mišík, Radim Hladík, Jiří Kozel, Pavel Fořt, Vladimír Kulhánek, Stanislav Kubeš, Jan Hrubý, Olin Nejezchleba, Pavel Skála 

Popis

Režisérka Jitka Němcová predstavuje vo svojom celovečernom dokumente životný príbeh Vladimíra Mišíka, vynikajúceho muzikanta, človeka, ktorý si vždy stál za svojím a nenechal sa skorumpovať ani mocou a metálmi, ani komerciou.
Vladimír Mišík patrí k zásadným osobnostiam českej populárnej hudby. Svojou tvorbou ovplyvnil celú generáciu umelcov z hudobného, výtvarného i literárneho sveta. Je spoluzakladateľom (s gitaristom Radimom Hladíkom) skupiny Blue Effect a vyše štyridsať rokov hrá s kapelou Etc. Filmový príbeh Vladimíra Mišíka je zložený z mozaiky jeho spomienok, piesní, dobových i osobných archívov, z rozhovorov s kolegami, blízkymi priateľmi a rodinou. Striedanie fiktívneho priestoru na „Mišíkovej planétke“ s realitou na planéte Zem vnáša do filmu rytmus, vtip, hravosť a ľudskosť.
Súčasťou Vladimírovho osudu je aj téma nepoznaného otca, amerického vojaka, po ktorom zostali len matkine spomienky a dve fotografie. Snaha dozvedieť sa o ňom niečo bližšie však až do roku 2016 neviedla k žiadnym výsledkom…
Jitka Němcová predstavuje svoj film slovami: „Mišíkova téma je o hľadaní – ľudí, vecí, hudby, poézie a v neposlednom rade amerického otca. O hľadaní udalostí, ktoré ho počas jeho života postretli, je tiež o tom, či sa naplnil osud človeka, ktorý je obdarený talentom a nadaním a či svoj talent nepremrhal. Chceme zistiť, prečo ho nikdy muzikanti neopustili, a aj keď zostal sám, vždy sa mu podarilo dať dokopy novú a lepšiu kapelu. Prečo ho spoluhráči nosili na javisko, keď bol dva roky na vozíku? A v čom spočíva kúzlo a charizma, ktoré má?