Pondelok, 25. september, 2017 | Meniny má Vladislav
Pridajte si svoje mesto
Riešime za vás

Kamióny v Domaniži

Aktuálny stav podnetu: Vyriešené Tento stav trval: 2 mesice a 8 dní
Autor podnetu: Monika
Rieši: Zatiaľ neurčené
Lokalita: Domaniža
Dátum nahlásenia: 25.10.2016
Dátum poslednej aktivity: 3.1.2017

Niekoľko mesiacov bývame v obci Domaniža pri hlavnej ceste. Máme päť mesačné dieťa a to nie sme z bytovky jediná rodina, ktorá ma malé deti. Snáď nemá človek právo na to, aby sa šiel so svojím dieťaťom prejsť v kočiari bez toho, aby sa bál, že ho zrazí auto alebo keď prší, že príde domov celý mokrý aj s dieťaťom? Kamióny, slovenské, české, poľské chodia cez obec, je tu obmedzená rýchlosť na 70 km a myslíte, že ju dodržiavajú?  Vypália to čo to dá a je im úplne jedno, že po ceste ide človek. A to pri ceste nie je chodník, takže sa chodí rovno po tej úžasnej výmoľovej ceste, o ktorú sa postarali tiež hlavne kamióny. Víkendy sú podobné. A jazdia už niekedy aj o pol šiestej ráno a veľa ich ide aj neskoro večer.
Ako má žiť rodina aspoň trosku pokojný život a nebáť sa aj v budúcnosti pustiť dieťa napríklad na poštu, do obchodu, školy...? Sme LEN obyčajní ľudia a občania obce. Nie som nijaká hlavná páka, podnikateľka, aby som dala peniažky tomu a tomu, aby sa to vyriešilo. Je však nehorázne, aby v dedine bolo oveľa viac hluku ako v meste. Je tu cesta II.tr. číslo 517, mali by tu jazdiť autá do 25 ton, čo určite majú viac a to nehovorím o mnohých iných veciach, ktoré nedodržiavajú a akí sú vodiči drzí a arogantní.
 

Ako sa tento podnet riešil:

26.10.2016
Redakcia
Autor: Administrátor stránky Naša považská
Dátum reakcie: 26.10.2016 (17 hodín a 4 minúty od nahlásenia)

Váš podnet sme zaslali starostovi obce Domaniža, na Okresný dopravný inšpektorát PZ v Považskej Bystrici a tiež na Trenčiansky samosprávny kraj, ktorý má cestu v správe. 

27.10.2016
Zainteresovaná strana
Autor: Hovorkyňa Trenčianskeho samosprávneho kraja Veronika Rezáková
Dátum reakcie: 27.10.2016 (1 deň a 16 hodín od nahlásenia)

Dopravný režim je na ceste II/517 upravený dopravným značením, ktoré odsúhlasil Dopravný inšpektorát  v Považskej Bystrici. Trenčiansky samosprávny kraj v tejto veci do dnešného dňa neeviduje žiadne podnety, resp. sťažnosti od občanov obce Domaniža. V minulosti však TSK ako vlastník cesty podal podnet na Krajský dopravný inšpektorát na výkon kontrolnej činnosti so zameraním na váženie nákladných vozidiel na cestách II. a III. triedy v Trenčianskom kraji v zmysle § 51 ods. 1 zákona NR SR č. 8/2009 Z. z. o cestnej premávke a o zmene a doplnení niektorých zákonov. Vybudovanie chodníka popri komunikácii je v kompetencii príslušnej obce. 

03.01.2017
Zainteresovaná strana
Autor: Starosta obce Domaniža František Matušík, ml.
Dátum reakcie: 03.01.2017 (2 mesice a 8 dní od nahlásenia)

Na obecnom úrade bolo stretnutie, na ktoré som pozval kompetentných pre riešenie tohto problému, teda zástupcov Správy ciest Trenčianskeho samosprávneho kraja a Okresného dopravného inšpektorátu. S políciou sme sa dohodli na zmenách v dopravnom značení.

Na spomínanom úseku cesty druhej triedy, ktorá ide cez obec, došlo v ostatných rokoch k niekoľkým zmenám. V smere z Domaniže na Považskú Bystricu sa v minulosti posunula tabuľa označujúca koniec obce až pred posledný dom, ktorý tu bol. Vyšlo to z požiadavky, ktorá vyvstala po tom, čo sa objavili plány na výstavbu v tejto časti obce a následne vznikla zastavovacia štúdia. Bolo to asi šesť alebo osem rokov dozadu. Posunutie tabule bolo potrebné, aby si mohli stavebníci bez problémov vybavovať stavebné povolenia. V tom čase bola na ceste najvyššia povolená rýchlosť v tejto časti po posunutí tabule 50 kilometrov za hodinu. Na obecný úrad však prichádzali sťažnosti, tak bývalý starosta dal podnet, aby sa v úseku zvýšila rýchlosť na 70 kilometrov za hodinu a bolo tu osadené dopravné značenie. V súčasnosti sa v lokalite postavili domy, máme tu aj bytovku, v ktorej je 34 bytov, tak sú požiadavky iné a síce na zníženie rýchlosti. Na stretnutí sme sa preto dohodli, že smerom z obce sa až po bytovku sa dá dopravná značka na najvyššiu dovolenú rýchlosť sedemdesiat kilometrov za hodinu preč, takže tu bude najvyššia dovolená rýchlosť päťdesiat kilometrov za hodinu. Za bytovkou je umiestnená 70-tka, takže krátky úsek po koniec obce už je dovolená vyššia rýchlosť. Z opačného smeru je tabuľa označujúca začiatok obce Domaniža a za ňou sedemdesiatka. Pred bytovkou je však značka križovatky, ktorá ruší najvyššiu dovolenú rýchlosť sedemdesiat kilometrov za hodinu, takže vodiči by mali už cez zvyšnú časť obce jazdiť päťdesiat kilometrovou rýchlosťou. Značku križovatky si však vodiči neuvedomujú. Dohodli sme sa aj v súvislosti s meraním rýchlosti s políciou, že tu budú chodiť a merať v problémových úsekoch rýchlosť častejšie, aby sa predišlo nedodržiavaniu rýchlosti.

 

03.01.2017
Zainteresovaná strana
Autor: dopravný inšpektorát polície
Dátum reakcie: 03.01.2017 (2 mesice a 8 dní od nahlásenia)

Stanovisko starostu je, čo sa týka zmien dopravného značenia, totožné s vyjadrením polície - Okresného dopravného inšpektorátu v Považskej Bystrici.  

Pošlite podnet a budeme ho za vás riešiť! Kontakt na nás riesime@nasapovazska.sk

Miesto hláseného podnetu