Pondelok, 21. október, 2019 | Meniny má Uršuľa

Vážení čitatelia, prevádzku služby sme sa rozhodli ukončiť.
Ďakujeme za záujem a ponúkame vám čítanie na titulnej stránke www.myregiony.sk.

Riešime za vás

osvetlenie

Aktuálny stav podnetu: Uzatvorené Tento stav trval: 2 roky a 11 mesiacov
Autor podnetu: anonymný autor
Rieši: Mestský úrad
Lokalita: Považská Bystrica
Ulica: celé mesto
Dátum nahlásenia: 18.11.2016
Dátum poslednej aktivity: 23.1.2017

Veľmi ma trápi osvetlenie mesta, ale hlavne osvetlenie priechodov pre chodcov. Je nedostatočné a vznikajú zbytočne dopravné nehody. Prečo nemôže mesto osvetliť všetky priechody pre chodcov v meste, tak ako je to urobené pri priechode pre chodcov pred železničnou stanicou? Tiež nerozumiem tomu, prečo verejné osvetlenie nesvieti, keď vonku je ešte šero a pre vodičov, ako aj pre chodcov, je to nebezpečné. To naozaj musí mesto šetriť na osvetlení?

Ako sa tento podnet riešil:

23.01.2017
Zainteresovaná strana
Autor: Iveta Kováčiková, hovorkyňa mesta Pov. Bystrica
Dátum reakcie: 23.01.2017 (2 mesice a 5 dní od nahlásenia)

Ako najrizikovejšie priechody v Považskej Bystrici boli vyhodnotené tie, ktoré sú na štátnych cestách a ich starostlivosť spadá pod TSK. Trenčiansky samosprávny kraj sa v minulom roku rozhodol investovať do úprav priechodov pre chodcov. V Považskej Bystrici sa zrealizovala úprava šiestich prechodov. Úpravy sa týkajú osadenia LED bezpečnostných dopravných gombíkov a dopravných značiek označujúcich priechod pre chodcov na fluorescenčnom podklade s doplnkovým výstražným LED svetlom oranžovej farby a zvýraznenie vodorovného dopravného značenia. Konkrétne priechody pre chodcov boli vybraté na základe fyzickej prehliadky jednotlivých priechodov a ich bezpečnosti. TSK bude pravdepodobne riešiť úpravu ďalších priechodov pre chodcov aj v tomto roku. Priechody, ktoré sa nachádzajú na miestnych komunikáciách, mesto monitoruje. Tie, ktoré sú najfrekventovanejšie a ktoré si to z hľadiska bezpečnosti vyžadujú, sú zvýrazňované červenou farbou na vodorovnom dopravnom značení a zvislé dopravné značenie býva zvýraznené reflexným podkladom. Nasvietenie priechodov na miestnych komunikáciách sa bude riešiť v druhej etape rekonštrukcie verejného osvetlenia.

Zapínanie a vypínanie verejného osvetlenia sa riadi v meste Považská Bystrica a v jeho integrovaných častiach buď pomocou súmrakových spínačov alebo mechanickým prestavovaním spínacích hodín. Súmrakové spínače sú na novšom osvetlení a zapínajú a vypínajú verejné osvetlenie podľa aktuálneho stavu oblačnosti v závislosti od intenzity denného svetla, zatiaľ čo spínacie hodiny prevádzkovateľ nastavuje manuálne, pričom sa riadi predpísanou normou.

V zimnom období: zapnutie - ½ hod po západe slnka, vypnutie ½ hod pred východom slnka

V letnom období: zapnutie cca 3/4 hod po západe slnka, vypnutie 3/4 hod pred východom slnka

Spínacie hodiny sa prestavujú v intervale 7 - 10 dní, pričom prevádzkovateľ sa neriadi len normou, ale snaží sa zohľadniť aj zmeny poveternostných podmienok (najmä oblačnosť). Vzhľadom na skutočnosť, že nastavenie spínacích hodín sa vykonáva manuálne, nie je však možné okamžite zareagovať na zmenené poveternostné podmienky ako je napr. hmla, zväčšená oblačnosť apod., tak ako je tomu u tých častí mesta, ktoré sú riadené súmrakovým spínačom. Preto dochádza k tomu, že v niektorých častiach mesta už je verejné osvetlenie zapnuté (vypnuté) a v ďalších častiach mesta riadených spínacími hodinami osvetlenie ešte nezaplo (nevyplo). Neskoré zapnutie alebo vypnutie verejného osvetlenia môže byť spôsobené aj poruchou súmrakového spínača alebo spínacích hodín. Poruchy verejného osvetlenia je možné nahlásiť na non stop bezplatnom čísle telefónu 0800 175 660.

Aj tento problém sa bude riešiť v rámci rekonštrukcie verejného osvetlenia, ktorá by sa mala začať realizovať v tomto roku.

Pošlite podnet a budeme ho za vás riešiť! Kontakt na nás riesime@nasapovazska.sk

Miesto hláseného podnetu