Pondelok, 14. október, 2019 | Meniny má Boris

Vážení čitatelia, prevádzku služby sme sa rozhodli ukončiť.
Ďakujeme za záujem a ponúkame vám čítanie na titulnej stránke www.myregiony.sk.

Riešime za vás

Osvetlenie v Považskej Bystrici

Aktuálny stav podnetu: Vyriešené Tento stav trval: 8 dní a 3 hodiny
Autor podnetu: anonymný autor
Rieši: Mestský úrad Považská Bystrica
Lokalita: Považská Bystrica
Ulica: rozne ulice a časti mesta
Dátum nahlásenia: 6.10.2015
Dátum poslednej aktivity: 14.10.2015

Neviem ako dlho máte túto službu, ale veľmi ju schvaľujem. Mám viacero vecí, ktoré by som rád niekomu povedal, ale vždy to bolo komplikované alebo to nikoho nezaujímalo. Dnes by som chcel riešiť dlhodobý problém mesta, a to osvetlenie. Prvýkrát sa tento problém objavil asi štyri až päť rokov dozadu, kedy vo večerných hodinách etapovo svietilo mesto. Teda napríklad sídlisko SNP svietilo, ale Rozkvet nie. A potom, deň na to, to bolo zase naopak. Striedali sa takto rôzne časti mesta. Tento problém som evidoval aj minulý týždeň, pričom mohlo ísť o poruchu alebo opravu. Každopádne, autom chodím často a ide sa veľmi zle, ak nefunguje osvetlenie. Preto by ma zaujímal dôvod tejto situácie. 

Ako sa tento podnet riešil:

14.10.2015
Redakcia
Autor: redakcia
Dátum reakcie: 14.10.2015 (7 dní a 21 hodín od nahlásenia)

Podnet sme zaslali na Mestský úrad v Považskej Bystrici pánovi prednostovi. Bol prijatý a postúpený zamestnancom, aby naň reagovali. 

14.10.2015
Zainteresovaná strana
Autor: Ing. D. Vidová z oddelenia služieb a odpadového hospodárstva
Dátum reakcie: 14.10.2015 (8 dní a 3 hodiny od nahlásenia)

Zapínanie a vypínanie verejného osvetlenia sa riadi v meste Považská Bystrica a v jeho integrovaných častiach buď pomocou súmrakových spínačov, alebo mechanickým prestavovaním spínacích hodín. Súmrakové spínače zapínajú a vypínajú verejné osvetlenie podľa aktuálneho stavu oblačnosti v závislosti od intenzity denného svetla, zatiaľ čo spínacie hodiny prevádzkovateľ nastavuje manuálne, pričom sa riadi odporúčaním normy STN 360400:

V zimnom období: zapnutie pol hodiny po západe slnka a vypnutie pol hodiny pred východom slnka.

V letnom období: zapnutie cca trištvrte hodiny po západe slnka a vypnutie trištvrte hodiny pred východom slnka.

Spínacie hodiny sa prestavujú v intervale 7 - 10 dní, pričom prevádzkovateľ sa neriadi len normou, ale snaží sa zohľadniť aj zmeny poveternostných podmienok (najmä oblačnosť). Vzhľadom na skutočnosť, že nastavenie spínacích hodín sa vykonáva manuálne, nie je však možné okamžite zareagovať na zmenené poveternostné podmienky ako je napr. hmla, zväčšená oblačnosť apod., tak ako je tomu u tých častí mesta, ktoré sú riadené súmrakovým spínačom. Preto dochádza k tomu, že v niektorých častiach mesta už je verejné osvetlenie zapnuté (vypnuté) a v ďalších častiach mesta riadených spínacími hodinami osvetlenie ešte nezaplo (nevyplo).

Neskoré zapnutie alebo vypnutie verejného osvetlenia môže byť spôsobené aj poruchou súmrakového spínača alebo spínacích hodín. Poruchy verejného osvetlenia je možné nahlásiť na non stop bezplatnom čísle telefónu 0800 175 660.

Pošlite podnet a budeme ho za vás riešiť! Kontakt na nás riesime@nasapovazska.sk

Miesto hláseného podnetu