POVAŽSKÁ BYSTRICA. Mária Lévyová, prezidentka z Asociácie na ochranu práv pacientov SR hovorí k situácii na psychiatrickom oddelení v Považskej Bystrici, že ak lekári odchádzajú, pacienti, ale aj ich príbuzní, sa cítia určite neisto. Zdôrazňuje, že pacientov s psychiatrickými diagnózami pribúda.
„V psychiatrických ambulanciách bolo v roku 2017 uskutočnených 1 800 277 vyšetrení s diagnostikovanou poruchou. Vyšetrených so stanovenou diagnózou bolo celkovo 374 167 osôb, čo je 687,4 na 10 000 obyvateľov. Pri porovnaní absolútnych údajov sa za obdobie rokov 2009 až 2017 počet osôb s novozistenou psychickou poruchou v ambulanciách zvýšil o 1,6 percenta a v relatívnom vyjadrení pri prepočte na 10 000 obyvateľov o 1,3 percenta,“ informovala Lévyová s tým, že komplexnejšie čísla z roku 2018 sa jej nepodarilo získať.

Prízvukuje, že pri počte viac ako 43 tisíc hospitalizácií ročne a ich rovnomernom rozložení v rámci krajov, je potrebné, aby sa kompetentní zamysleli aj nad tým, že nie je možné prehliadať práva pacienta v súlade s chartou práv pacientov. „Na druhej strane aj zdravotnícki pracovníci majú v legislatíve zadefinované svoje práva,“ vysvetľuje Lévyová. Dodáva, že môžu dokonca odmietnuť poskytovanie neodkladnej a plánovanej zdravotnej starostlivosti, a to aj bez udania dôvodu, alebo v prípade, keď dôjde k neúmernému preťaženiu ich personálnych kapacít.
Prezidentka uvádza, že na psychiatrickom oddelení by malo byť počas denných služieb jeden lekár na dvadsať pacientov. Počet pacientov na lôžku pripadajúcich na jedného lekára s príslušnou špecializáciou v nemocnici poskytujúcej zdravotnú starostlivosť v nočnej zmene je najviac 100 pacientov.

„Pri pohľade na novelizované personálne obsadenie psychiatrických oddelení lekármi, sestrami, sanitármi je veľmi zložité zabezpečiť a garantovať psychiatrickým pacientom takú starostlivosť na akú majú nárok a rovnako aj ochranu zdravotníckym pracovníkom,“ hovorí Lévyová. Dodáva, že zmenu mohla priniesť stratifikácia lôžok, ktorá mala byť spojená so sledovaním výkonov počas troch rokov. „Žiaľ, kvôli legislatívnym prieťahom sa zrejme reforma nemocníc, aj psychiatrických oddelení, presunie na neurčito, na obdobie po voľbách. Ak tu bude na to politická vôľa,“ hovorí Lévyová. Čím sa viac sa zmeny budú odsúvať, tým komplikovanejšie sa budú hľadať nástroje na zlepšovanie kvality, dostupnosti a bezpečnosti pacienta, stanovenie nároku a manažment pacienta.
Pri sťažnostiach adresovaných Úradu pre dohľad zohráva kľúčovú úlohu pacient, ktorý ma právo na odpovede typu, či mu bola poskytnutá starostlivosť včasne, správne, či nedošlo k zanedbaniu. „V prípade psychiatrických pacientov by mal byť prístup obzvlášť citlivý a prihliadať na priame ohrozenie samotného pacienta, ale aj ľudí v jeho okolí. Pacienti ťažko vedia posúdiť koľko lekárov sestier by malo byť na oddelení. Vidia však, že chýba personál, je preťažený, nestíha vykonať základne úkony.“