Andrea Kotlasová pracuje ako psychologička v Centre pedagogicko-psychologického poradenstva a prevencie v Púchove, kde sa zameriava na poradenstvo v osobnom, vzdelávacom a profesijnom vývine detí a mládeže. V marci sa pravidelne zúčastňuje školských depistáží s cieľom zistiť školskú pripravenosť predškolákov.
Čo sú testy školskej zrelosti? Ako prebiehajú?
Testy školskej zrelosti alebo inak aj predškolská depistáž predstavuje skupinové pozorovanie detí v prostredí predškolákov. V Púchovskom okrese vyhodnocujeme tento rok asi 350 detí, kedy mapujeme základné oblasti ako zrakové vnímanie, grafomotoriku, orientáciu v priestore či matematickú predstavivosť. Tieto testy prebiehajú v marci.
Na úvod sa zoznámime s dieťaťom formou krátkeho rozhovoru, kde hravým spôsobom zároveň vyhodnotíme rečovú úroveň žiaka. V skupine pracujeme so zhruba piatimi deťmi. V školských triedach deti nefungujú izolovane, preto je dôležité zistiť, či dokážu v kolektíve vypočuť a pochopiť úlohu, ktorú musia skúsiť napriek rušivým vplyvom dokončiť.
Keď vyhodnotíte výsledky dieťaťa ako problematické, čo nasleduje?
Na základe depistáže dokážeme identifikovať individuálne prípady, kde dochádza k odchýlkam oproti bežnému vývoju. Väčšinou sa zhodujeme aj s názorom učiteľov. Deti sa nedokážu sústrediť alebo individuálne pracovať, môže ich trápiť výkonový problém.
V článku sa dočítate:
- Ako môže rodič pomôcť zvrátiť horší výsledok v testoch školskej zrelosti?
- Ktoré sú dva najčastejšie problémy predškolákov a z čoho vznikajú?
- Objavujú sa často vývojové oneskorenia alebo ADHD? Prečo?
- Ktoré vlastnosti potrebujú prváci a ako ich budovať?
- Bez ktorých sociálnych zručností sa dieťa nezaobíde a ako ich získať?
- Ako predchádzať zhoršeným psychickým stavom u detí?
- Ako integrovať jazykovo znevýhodnené deti?
- Kedy povoliť dieťaťu mobil?