Peter Ceniga vyštudoval zubné lekárstvo na Masarykovej univerzite v Brne. V súčasnosti pôsobí v Púchove.
Vo voľnom čase sa venuje pretekom Spartan Race, kde sa umiestňuje v posledných rokoch na popredných svetových priečkach.
Ako ste sa dostali k Spartan Race?
Na začiatku sme sa prihlásili zo srandy. Bolo nás asi desať kamarátov a tím sa volal Púchovskí štrngáči. Skončil som vtedy tridsiaty z viac ako tisíc súťažiacich bez akéhokoľvek tréningu. To ma motivovalo začať aktívnejšie športovať.

Pred Spartanom som sa venoval hokeju a najmä tenisu. Ani som nevedel, že ma bude nakoniec tak baviť beh. Pretekom sa venujem už desať rokov.
Medzi moje najlepšie výsledky patrí 7. miesto na majstrovstvách Európy 2019 a 9. miesto na majstrovstvách sveta v Sparte v rovnakom roku. Okrem toho mám množstvo pódiových umiestnení z európskych podujatí Spartan Race.
Koľko a ako trénujete?
Behávam celý rok v akýchkoľvek podmienkach. V lete k tomu bicyklujem a v zime skialpujem.
Počet hodín sa líši od podmienok a mesiacov, ale za celý rok športujem dohromady asi 700 hodín. Je rozdiel, či sa venujem v daný deň blízkym, alebo trávim víkend v Tatrách. Tomu prispôsobujem intenzitu a dĺžku tréningu. Od polhodiny až po šesť hodín.
Doteraz som trénoval viac-menej sám. Riadim sa radšej intuitívne podľa pocitov a počasia. Nepáči sa mi mať všetko vopred nalinkované. A snažím sa venovať čas aj svojej rodine, manželke a dvom deťom. Čiastočne sa mi darí trénovať aj v ambulancii. Medzi pacientmi sa snažím na radu fyzioterapeuta uvoľňovať svaly a vyrovnávať zaťaženie pomocou cvikov na hrazde a na žinenke.
Pred štyrmi mesiacmi v rámci prípravy na majstrovstvá sveta som oslovil jedného z najlepších bežcov na Slovensku, aby mi pomohol nastaviť tréningový proces. S kamarátom Petrom Fraňom sme boli spolu v Alpách, kde som sa ho spýtal, či by mi nepomohol. Vyhovuje mi, že mi nastavuje záťaž podľa situácie. Zatiaľ spolupráca funguje výborne a cítim na sebe zlepšenia.
V článku sa dočítate:
- Ako vyzerajú tímové súťaže v Spartan race a v čom je ich výhoda?
- Či existuje vekové obmedzenie pre súťaž?
- Koľko športovcov súťaží v elitnej skupine?
- Ako môže byť podobná fyzická aktivita nápomocná v zubnej praxi?
- Proti ktorým mýtom v oblasti zubnej starostlivosti lekár bojuje?
- Ako budovať návyky detí v starostlivosti o chrup?
- Aké nové postupy sa objavili v odbore a koľko sú čakacie doby na ich realizáciu?
- Aké sú riziká spojené s výmenou chrupu a koľko za ňu zaplatíte?
Ako ste dopadli na majstrovstvách sveta? Vysvetlíte princípy súťaže?
V jednotlivcoch som získal 13. miesto. Súťaž sa odohrávala v púšti pri Abu Dhabi v Spojených arabských emirátoch. Každý krok v takýchto podmienkach bol fyzicky náročný. V tímoch som súťažil s Jankou Pepovou a Jakubom Haviarikom a skončili sme piati.